Wśród wielu krzewów ozdobnych, jednym ze zdecydowanie piękniejszych, jakie możemy nasadzić w naszym przydomowym ogrodzie, jest Azalia. Jest to roślina z rodziny Rhododendron, a te charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymaganiami w zakresie uprawy. W poniższym tekście postaramy się te wymagania przedstawić w jak najbardziej czytelny sposób, aby każdy czytelnik, nawet bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej, mógł samodzielnie przygotować glebę i stanowisko do uprawy swoich Azalii. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda w praktyce, i ile będzie nas kosztować pracy uprawa Azalii, w naszych ogrodach.

Gleba do uprawy Azalii.

Jednym z ważniejszych czynników przekładających się bezpośrednio na warunki do uprawy Azalii w naszych ogrodach jest przygotowanie odpowiedniej gleby na stanowisku nasadzenia. Gleba ta powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH, w okolicy 4,5-5,5. W celu przygotowanie takiej gleby musimy zmieszać w proporcjach 1:1:1 kompost lub glebę ogrodniczą, korę sosnową oraz nie odkwaszony torf. Tak przygotowaną mieszankę należy następnie wsypać do dołka o odpowiednich wymiarach. Dołem powinien być dwa razy głębszy i przynajmniej cztery razy szerszy niż bryła korzeniowa sadzonej Azalii.

Wybór odpowiedniego stanowiska.

Azalie, tak jak i wszystkie krzewy z rodziny Rhododendron lubią stanowiska zacienione, wilgotne i osłonięte od wiatru. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, aczkolwiek ze szczególnym uwzględnieniem ich systemu korzeniowego. Najlepsze będą drzewa o głębokim systemie korzeniowym, gdyż Azalie charakteryzują się płytkim systemem. Zapewni im to dostęp do niezbędnych składników pobieranych wraz z wodą z gleby. W przeciwnym przypadku, drzewa większe o płytkim systemie korzeniowym mogłyby skutecznie pozbawić nasze rośliny odpowiedniej ilości wody ze składnikami odżywczymi oraz mikroelementami.

Pielęgnacja azalii w przydomowym ogrodzie.

Bardzo ważnym punktem uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie jest jej pielęgnacja, a w zasadzie jej brak. Rośliny z tej rodziny nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów takich jak chociażby cięcia pielęgnacyjne, wobec czego uprawa staje prosta i przyjemna. Najważniejsze będzie systematyczne nawadnianie, z uwzględnieniem obfitszego podlewania w czasie upałów, oraz na koniec sezonu, przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki temu Azalie będą w stanie solidnie przygotować się do przezimowania, co dla nas powinno być w tym przypadku najważniejsze, aby nasza praca związana z przygotowaniem stanowiska oraz gleby nie poszła na marne po pierwszym sezonie. Dla bezpieczeństwa warto jeszcze sam korzeń ocieplić na zimę słomą, aczkolwiek nie zawsze będzie to koniecznie i niezbędne. Z reguły nie trzeba w tym przypadku podejmować żadnych specjalnych kroków, gdyż już samo stanowisko zapewnia roślinie odpowiednie zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *