Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak istotną rolę w każdym ogrodzie odgrywa trawnik. Bez trawnik ogród byłby pusty i brakowałoby w nim miejsca na naszą codzienną rekreację. Dobrze przygotowany trawnik posiada odpowiednie ścieżki oraz przygotowane miejsca pod ustawienie altany ogrodowej, łączek, grilla, czy też wszelkiego rodzaju innych ozdób ogrodowych, jak chociażby fontanny z wodopojem dla ptaków. Dlatego też, warto dołożyć wszelkich starań, aby planowanie i zakładania trawnika przeprowadzić w sposób optymalny i zgodny z pewnymi wytycznymi, które zagwarantują nam osiągnięcie wysokiego poziomu jakościowego naszego trawnika. Zobaczmy wobec tego, jak należy podejść do kwestii zakładania trawnika w przydomowym ogrodzie, aby był on najpiękniejszy w całej okolicy.

Zakładamy trawnik ogrodowy.

W celu prawidłowego założenia ogrodu, trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia pewnej ilości czasu, środków finansowych, jak również swojej własnej pracy. Musimy pamiętać, iż właściwe podejście do zakładania trawników ogrodowych, zagwarantuje nam w przyszłości zadbany trawnik i brak problemów z jego prawidłową pielęgnacją. Aby prawidłowo przeprowadzić cały proces powinniśmy postępować według poniższych kilku punktów, które stanowią tutaj orientacyjne wytyczne w kwestii zakładania ogrodu.

  • Oczyszczenie terenu – aby skutecznie oczyścić teren pod nasz przyszły trawnik, musimy przede wszystkim przekopać całość na głębokość sztychu (w przypadku większych ogrodów warto skorzystać z glebogryzarki) a następnie usunąć wszystkie chwasty, korzenie i większe kamienie. Dodatkowo warto odczekać dwa tygodnie i powtórzyć usunięcie chwastów. Na sam koniec wystarczy jeszcze zastosować tylko odpowiednie chwastobójcze środki ochrony roślin i można będzie przystąpić do dalszych działań.
  • Wyrównanie terenu – przy pomocy żelaznych grabi wyrównujemy cały teren przeznaczony pod trawnik ogrodowy, aby przyszłe prace związane z pielęgnacją były proste i przyjemne.
  • Wysiew nasion – w celu przeprowadzenia wysiewu trawy dzielimy cały teren trawnika na mniejsze poletka, o szerokości i długości na przykład dwóch metrów a następnie przeprowadzamy ręczny wysiew przechodząc wzdłuż i wszerz każdego poletka, aby zapewnić jak najbardziej równomierne rozłożenie nasion.
  • Utwardzanie terenu – ostatnim krokiem będzie przegrabienie terenu, aby przykryć niewielką warstwą gruntu nasiona, a następnie zostanie nam już tylko utwardzenie terenu przy pomocy walcarki lub nawet zwykłej deski.

Czynności końcowe.

Ostatecznie kiedy już wszystkie czynności zostały przeprowadzone, warto jeszcze zaopatrzyć się w agrowłókninę oraz odpowiednio dobrany nawóz do trawnika. Dzięki zastosowaniu agrowłókniny, zabezpieczymy wschodzącą trawę przed ptactwem oraz ewentualnymi przymrozkami. Poprzez odpowiednie zaś nawozy do trawników pomożemy nieco naszej trawie w pierwszych okresach wegetacji, aby mogła silniej zawiązać korzenie i lepiej się utrzymać przed najbliższą zimą a to bardzo ważne, aby trawnik przetrwał pierwszą zimę. Potem nie będziemy już mieć większych problemów. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy przede wszystkim zadbać o prawidłowe podejście do samej kwestii zakładania trawnika, oraz jego pierwszego przezimowania, poprzez solidne zasilenie gleby i prawidłowe nawadnianie w pierwszym roku. Kolejne lata nie będą już stanowić większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *