Objawy grypy są dość charakterystyczne, jeśli wiemy, czym różnią się od zwykłego przeziębienia. Jednak nadal tylko niewielu dorosłych jest w stanie rozpoznać, czy dopadła ich tylko kilkudniowa niedyspozycja, czy chorują na poważną grypę, która nieleczona potrafi wpłynąć negatywnie na stan zdrowia, a nawet być zagrożeniem dla życia.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Niestety nie we wszystkich przypadkach jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, czy na 100% złapaliśmy przeziębienie, czy grypę. Dlatego w momencie pojawienia się pogorszonego samopoczucia, któremu towarzyszą przynajmniej dwa objawy charakterystyczne dla infekcji zachęcamy do odbycia wizyty kontrolnej u lekarza.

fluuu7

Można też mniej więcej określić, które objawy przeziębienia są charakterystyczne dla tej infekcji, a które dla grypy. W ten sposób możemy mniej więcej przypuszczać, na co chorujemy. Jednak bez konsultacji lekarskiej nie warto stawiać samodzielnej diagnozy.

  • Charakterystyczne objawy grypy: gorączka powyżej 38 st.C., dreszcze, często suchy kaszel, nagłe, bardzo złe samopoczucie.
  • Charakterystyczne objawy przeziębienia: zazwyczaj brak gorączki, katar, najczęściej mokry kaszel, powoli następujące pogarszanie się samopoczucia.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, warto udać się do apteki, by kupić dobry lek na grypę i przeziębienie (np. Febrisan), który jest bogaty w składniki aktywne, szybko walczące z infekcją. Jeśli jednak mimo zażywania takiego leku przez trzy pełne dni nie zauważamy żadnej poprawy, to konieczna jest konsultacja lekarska.

Trzeba dodać, że w okresie jesienno-zimowym możemy zmagać się z chorobami, które następują niemalże jedna po drugiej. Dotyczy to zazwyczaj osób o obniżonej odporności lub żyjących w ciągłym stresie. Jest to spowodowane głównie tym, że jesteśmy w stanie wyróżnić około 200 odmian wirusa, które prowadzą do infekcji. Równie znaczące jest także to, że nie każde przeziębienie jest przez nas odpowiednio leczone, a niedoleczona choroba lubi przekształcać się w nową, zazwyczaj trudniejszą do leczenia. W takiej sytuacji samodzielne rozróżnienie, czy chorujemy na grypę czy przeziębienie, jest wyjątkowo trudne.

fluuu10

Najgorsze następstwo niedoleczonej grypy

Zachęcam wszystkich pacjentów do tego, by jak najszybciej podejmowali leczenie i przyjmowali leki na przeziębienie i grypę, ponieważ następstwa choroby mogą być ciężkie. Najczęściej dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, zapalenia płuc i oskrzeli, które wymagają podania antybiotyków (czasem nawet kilku), a w niektórych przypadkach również zastosowania hospitalizacji.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o. o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *