Problemy związane z zaparciami dotyczą przede wszystkim ludzi starszych, którzy na co dzień przyjmują wiele różnorodnych medykamentów, pozwalających im na normalne funkcjonowanie. Niestety, jednocześnie mogą one wpływać na znaczne obniżenie perystaltyki jelit, oraz prowadzić do zaburzeń ukrwienia i unerwienia jelit, co w ostateczności prowadzić będzie do trudności z defekacją. Z tym problemem można sobie jednak radzić, poprzez przyjmowanie odpowiednich leków ziołowych, które będą pozytywnie wpływać na perystaltykę jelit oraz poprawią ich unerwienie i ukrwienie.

Przyczyny pojawiania się problemów z zaparciami.

Zaparcia, jak już wspomnieliśmy mogą pojawiać się zarówno u ludzi starszych, jak i u młodszych, przy czym w każdym z tych przypadków będziemy mogli zaobserwować zupełnie różne przyczyny.

  • Zaparcia u ludzi starszych – przeważnie powodowane dużą ilością przyjmowanych leków (leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, antydepresyjne, nasercowe i moczopędne), które są niestety niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu starszego człowieka.
  • Zaparcia u osób młodych – towarzyszą zespołowi jelita drażliwego, czasami zdarza się tak, iż osoby z tymi problemami będą cierpieć naprzemiennie na biegunki i zaparcia. Czasem przyczynami może być zbyt mała aktywność fizyczna, czy też brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie.

Zwalczanie zaparć.

Tutaj przede wszystkim trzeba będzie zmienić zarówno tryb życia, jak i dietę. W przypadku osób starszych będzie to trudniejsze, wobec czego warto będzie dodatkowo przyjmować odpowiednie środki ziołowe na zaparcia, które powinny przynieść spora ulgę. Będą to środki, których podstawowym zadaniem jest poprawa trawienia i przyswajania błonnika pokarmowego, który stanowi podstawowy element prawidłowej i bezbolesnej defekacji. W przypadku osób młodszych będzie trzeba przede wszystkim nastawić się na większy poziom aktywności fizycznej w życiu codziennym, oraz na włączenie do diety większej ilości pokarmów zawierających błonnik.

Podsumowanie

Generalnie rzecz biorąc, trzeba tutaj powiedzieć, iż podstawową przyczyną zaparć, jest to co spożywamy. Jeśli brakuje nam błonnika w diecie, a przeważają leki osłabiające znacznie układ trawienny i wydalniczy, zaparcia będą naturalną konsekwencją tego. W takich przypadkach pozostanie nam tylko skorzystać z leczenia ziołowego i włączenie do diety większej ilości błonnika pokarmowego, który odpowiada za swobodne wypróżnianie się. W przeciwnym przypadku, niestety nie będzie możliwe łatwe pokonanie problemów z zaparciami, zarówno u osób starszych, jak i u osób młodszych. Po prostu wszystko wynika z tego, ile błonnika znajduje się w naszej diecie, oraz jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli będziemy mieć dobry tryb życia i odpowiednia ilość błonnika w pokarmie, nie będziemy mieć żadnych problemów związanych z wypróżnianiem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *