Nowotwór skóry bardzo często atakuje osoby o słowiańskim typie urody, które naturalnie posiadają jasną skórę, zupełnie nieodporną na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Najczęściej głównym nowotworem skóry jest czerniak.

Jak go można zdiagnozować? Kiedy dane znamię nie jest już tylko niegroźnym pieprzykiem?

Czerniak może powstać zarówno z pieprzyka, jak i całkowicie samoistnie. Istnieje pewna metoda, która pozwala na samodzielne określenie, czy w danym przypadku możliwy jest nowotwór skóry. Sposób ten wykorzystywany jest również przez dermatologów do wstępnego zdiagnozowania znamienia. Następnie przy pomocy dermatoskopu dokonuje się dokładniejszej analizy. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości kieruje się pacjenta do pobrania materiału histopatologicznego w celu postawienia diagnozy.

Wspomniana wyżej metoda polega na sprawdzeniu kilku cech znamienia. Jeśli jest ono niesymetryczne, czyli obydwie jego połowy się nie pokrywają, nie jest jednolite kolorystycznie, posiada nierówne brzegi i jest wypukłe, to są to bardzo niepokojące sygnały. Warto podkreślić, że nawet wystąpienie tylko niektórych z tych cech powinno nas zaniepokoić. Istotna jest jak najszybsza konsultacja lekarska, ponieważ wczesne wykrycie czerniaka pozwala na całkowite wyleczenie. Pacjenci powinni mieć na uwadze również to, że nawet te znamiona, które nie posiadają żadnej z powyższych cech, mogą mieć w sobie komórki rakowe. Dlatego, aby zadbać o to, by nie dopadł nas nowotwór skóry, należy przede wszystkim regularnie badać znamiona, najlepiej każdego roku.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Najważniejszym sposobem ochrony przed czerniakiem jest unikanie wystawiania skóry na działanie słońca, używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz stałe obserwowanie posiadanych znamion, by móc możliwie jak najszybciej zauważyć, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Równie istotne jest unikanie korzystania z solarium.

Pacjenci powinni pamiętać, że każdy nowotwór skóry, który został odpowiednio wcześnie wykryty może bardzo dobrze rokować. Jednak trzeba wiedzieć, że szybkość jego rozwoju jest różna w różnych przypadkach, dlatego niewskazane jest zwlekanie z udaniem się do lekarza nawet przez zaledwie kilka miesięcy.

więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-skory/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *