Zaćma, nie bez przyczyny jest nazywana chorobą wieku dojrzałego. Dotyka ona bowiem osób powyżej 50-60 roku życia przede wszystkim. W jej przebiegu, z czasem, osoba coraz zaczyna coraz gorzej widzieć. Zaćma występuje także w kilku różnych rodzajach, w zależności od których, pogorszenie widzenia będzie występować w zróżnicowanych warunkach. Leczenie zaćmy polega przede wszystkim na operacyjnym usunięciu zmętniałej rogówki i zastąpieniu jej soczewka syntetyczną. Do tego jednakże możemy dołączyć skuteczne terapie farmakologiczne i ziołowe, które będą nie tylko poprawiać jakość widzenia podczas zaćmy w słabszej postaci, ale także będą przyczyniać się do poprawy ogólnego stanu zdrowia narządu oka.

Rodzaje zaćmy

Jak już wspomnieliśmy, zaćma występuje w kilku różnych rodzajach, a w każdym z tych przypadków, pogorszenie widzenia będzie mieć miejsce w odmiennych warunkach:

  • Zmętnienie tylnej Terki soczewki, wpływa na pogorszenie wiedzenia w jasnym świetle oraz przy bardzo jasnym oświetleniu.
  • Zaćma jądrowa utrudnia widzenie w bardzo jasnym oświetleniu i jaskrawym świetle dziennym
  • Zaćma korowa zaś, będzie utrudniać widzenie w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku.

W każdym z tych przypadkach mamy jednak do czynienia z wyraźnym pogorszeniem się funkcjonalności narządu wzroku, z którym możemy walczyć poprzez terapię farmakologiczna, jak i w skrajnych przypadkach poprzez terapię chirurgiczną.

Leczenie bezoperacyjne.

W przypadkach mniejszego zaawansowania choroby będziemy mogli ją leczyć bez konieczności interwencji chirurgicznej. Podaje się w tym przypadku odpowiednie krople do oczu, które będą zapobiegać dalszemu pogłębianiu się degradacji rogówki oraz spowolnienie mętnienia siatkówki. Rozwiązanie to nie jest jednak w stanie wyeliminować choroby. Dodatkowo będą tutaj podawane różnorodne preparaty zawierające wapń, jod i potas. Ich dawkowanie będzie wspierać blokowanie rozwoju choroby. Aczkolwiek nie będzie w stanie jej usunąć. Oczywiście w tym zakresie korzystnie będą także działać zioła pomocne dla chorych na zaćmę, które będą zawierać odpowiednie składniki, przyczyniające się do blokowania rozwoju zaćmy.

Trzeba jednak pamiętać, iż jedynym, skutecznym i sprawdzonym sposobem na pełne pokonanie zaćmy, jej operacja.

Operacyjne leczenie zaćmy.

Jak już wspomnieliśmy, jest to jedyny skuteczny sposób na pokonanie choroby. Polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej rogówki, oraz zastąpieniu jej soczewką syntetyczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i w zasadzie jest niezbyt długotrwały. Jest też bardzo bezpieczny. W zasadzie od razu po wykonanym zabiegu można wracać do wykonywania swoich obowiązków. Choć w przypadku pewnych prac fizycznych raczej wskazane jest unikanie przez kilka miesięcy. Generalnie, zabieg trwa tutaj około 30 minut i jest bezproblemowy, pozwala zaś odzyskać wzrok osobom, które ze względu na zaawansowany już wiek niestety będą mieć problemy z tą poważną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *