Z pomocy psychologa korzysta coraz więcej osób. I dobrze! Powoli wykorzeniamy przekonanie, że psycholog jest lekarzem ludzi „nienormalnych”. Oczywiście, nie jest to prawda, ale również nazywanie psychologa lekarzem jest niepoprawne. Jak rozróżnić zadania psychologa, psychiatry i psychoterapeuty? To bardzo proste. Praca psychologa opiera się głównie o konkretną dziedzinę.

Dziś psychologowie specjalizują się na różnych płaszczyznach, np. psycholog dziecięcy, biznesowy, coachingowy. Jego zadaniem jest wsparcie nas przy konkretnym problemie (może to być problem z zaburzeniami odżywiania, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie). Do posiadania takich kompetencji niezbędne jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich z psychologii (można oczywiście dalej rozwijać karierę naukową i zostać na przykład doktorem). Psychiatra z kolei jest lekarzem, a więc musiał ukończyć medycynę. Jego kompetencje są znacznie szersze, zajmuje się on chorobami psychicznymi i zaburzeniami.

psychoterapia4

Psychiatra w Krakowie może pomóc osobom walczącym z depresją – zespołu stresu pourazowego, zaburzeń nastroju, lunatykowania czy zaburzeniami odżywiania:

  • anoreksja
  • bulimia
  • kompulsywne objadanie się

Zajmie się również leczeniem choroby afektywnej, będzie kontrolował przebieg schizofrenii. Co ważne, psychiatra zajmuje się również leczeniem z uzależnień, a więc jeśli mamy problem z alkoholem lub innymi używkami (lub widzimy, że uzależnienie nęka naszych najbliższych), jak najbardziej powinniśmy się zwrócić o pomoc do psychiatry.
Psychoterapeuta nie musi kończyć studiów, choć niezbędne jest posiadanie przynajmniej kursu z psychoterapii. Jego zadaniem jest wspieranie nas np. przy budowaniu własnej marki, jak i również przy rozwoju osobistym.

Odrębnym zagadnieniem jest kwestia pracy seksuologa. Seksuolog w Krakowie zajmuje się zaburzeniami i potrzebami seksualnymi, ale również – co ważne – kwestią relacji z drugim człowiekiem. Do seksuologa można się zwrócić z różnymi problemami, począwszy od kwestii higieny intymnej, przez osiąganie orgazmu, do zaburzeń popędu seksualnego.

Seksuolog może zlecić przeprowadzenie psychoterapii i ewentualnie przepisać leki, a co ciekawe, psycholog nie może przepisywać leków, ponieważ nie ma wystarczających uprawnień. Jeśli nasze dalsze leczenie wymaga farmakoterapii, w takiej sytuacji należy się zwrócić do psychiatry, który po ukończonej medycynie ma odpowiednie kompetencje do postępowania z lekami. Psycholog pomoże raczej przy problemach codziennych, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Artykuł powstał przy współpracy z

salvate logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *