Rehabilitacja to długi i żmudny proces, wymagający motywacji, siły i samozaparcia. Doskonałym wsparciem w tym trudnym czasie jest sprzęt fitness do rehabilitacji domowej. Czym on jest i jakie mamy jego rodzaje?

Czym jest sprzęt rehabilitacyjny?

Sprzęt rehabilitacyjny to szeroki zakres urządzeń i przyrządów, które stosowane są w procesie rehabilitacji ruchowej pacjentów. Są przydatne w rekonwalescencji po przebytych urazach, w trakcie różnego rodzaju chorób czy w przypadku osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Dostosowany sprzęt rehabilitacyjny pomaga pacjentom w odzyskaniu lub poprawie zdolności ruchowych, siły, koordynacji, równowagi oraz funkcji poznawczych. Sprzęt fitness natomiast, choć znamy go głównie z sal gimnastycznych czy siłowni, jest bardzo często wykorzystywany właśnie do rehabilitacji i ćwiczeń fitness dla osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo, zwykle na skutek choroby. Dużym ułatwieniem jest fakt, że w wielu przypadkach zakup sprzętu rehabilitacyjnego fitness może być całkowicie lub częściowo refundowane z dotacji PFRON lub w ramach różnego rodzaju programów wsparcia.

Sprzęt fitness do rehabilitacji domowej – rodzaje

Sprzęt rehabilitacyjny fitness występuje w wielu różnych rodzajach. Jednym z często stosowanych urządzeń jest rower stacjonarny pionowy lub poziomy. Rower pionowy jest odpowiedni dla osób, których zaburzenia w obrębie narządu ruchu są mniej zaawansowane. Rowerek pionowy jest odpowiedni nawet do małego mieszkania, bo nie zabiera zbyt dużo miejsca. Wystarczy odpowiednio dobrany plan treningowy, by zobaczyć efekty. Rower poziomy jest odpowiednią opcją dla osób z poważnymi urazami kręgosłupa i narządów ruchu. Pozwala on na codzienną dawkę ruchu bez zbędnego nadwyrężania stawów. Istnieje możliwość zmiany oporu podczas pedałowania, co pozwala na dopasowanie ćwiczeń do poziomu zaawansowania i możliwości pacjenta. Rowery stacjonarne poziome mają także regulowane siedzisko. Umożliwiają stały dostęp do funkcji monitorujących organizm w trakcie treningu. Przyrządy rehabilitacyjne tego typu dają naprawdę szybko widoczne efekty.

Kolejnym rodzajem popularnego sprzętu do fitness jest bieżnia. To wspaniała alternatywa dla spaceru czy biegu w domowych warunkach. Bieżnia umożliwia skuteczny trening kardio. W przypadku bieżni do rehabilitacji, pacjenci mogą liczyć na liczne udogodnienia takie, jak niski próg wejścia czy możliwość dostosowania poziomu nachylenia.

Osoby niepełnosprawne, seniorzy czy pacjenci po urazach narządu ruchu chętnie korzystają także z wioślarza. Jego zaletą jest fakt, że podczas ćwiczeń kształtuje wiele partii mięśniowych, a przy tym nie obciąża stawów. Pacjent może samodzielnie dostosować poziom oporu do własnych możliwości, a także monitorować wszelkie istotne czynności organizmu.

Urządzeniem, które jest szczególnie zalecane osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy i wzmocnić serce i mięśnie jest orbitrek, czyli rower eliptyczny. Jego charakterystyczną cechą jest to, że podczas ćwiczeń angażuje wszystkie kończyny, a mimo to nie wymaga nadmiernego wysiłku. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla seniorów, jak i dla osób niepełnosprawnych czy chorych. Więcej na temat sprzętów do rehabilitacji w domu można przeczytać tutaj: https://www.prolifter.pl/sprzet-fitness-do-rehabilitacji-domowej-pm-87.html.

Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu

Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu ma wiele zalet, które mogą znacząco wspomóc proces rehabilitacji pacjenta. Posiadanie sprzętu do rehabilitacji w domu eliminuje potrzebę regularnych wizyt w ośrodkach rehabilitacyjnych lub klinikach. Pacjent może ćwiczyć zgodnie z własnym harmonogramem, co zwiększa prawdopodobieństwo regularnego wykonywania ćwiczeń. Regularne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych jest kluczowe dla skuteczności procesu rehabilitacji. Dzięki posiadaniu sprzętu w domu pacjent może kontynuować terapię nawet wtedy, gdy nie może udać się na wizytę do terapeuty. Posiadanie sprzętu w domu umożliwia dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. Można dostosować intensywność, czas trwania i rodzaj ćwiczeń do aktualnych możliwości i celów terapeutycznych.

sprzęt fitness do rehabilitacji

Pacjenci często czują się bardziej motywowani do wykonywania ćwiczeń w komfortowym otoczeniu własnego domu. Bliskość rodziny i przyjaciół może dodatkowo zachęcić do systematycznego wykonywania terapii. Wyposażenie domowej siłowni rehabilitacyjnej może być mniej kosztowne w długim okresie czasu niż regularne wizyty w ośrodkach rehabilitacyjnych. Ponadto, unikając konieczności podróży, pacjent oszczędza czas i koszty związane z dojazdem. Niektórzy pacjenci mogą czuć się bardziej komfortowo wykonując ćwiczenia w domu, gdzie mają większą prywatność i kontrolę nad swoim otoczeniem.

Po zakończeniu oficjalnej terapii rehabilitacyjnej w placówce medycznej, sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń w domu pozwala pacjentowi kontynuować utrzymanie i rozwój osiągniętych wyników. Pacjent może dostosować środowisko w domu do własnych potrzeb i preferencji, co może poprawić efektywność ćwiczeń.

Dofinansowanie na zakup sprzętu fitness

Zarówno na zakup rowerków rehabilitacyjnych, jak i bieżni czy wioślarza, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania. Refundacja wynosi 80% ceny urządzenia. Aby ją uzyskać, konieczne jest spełnienie określonych warunków i kryterium dochodowego. Profesjonalny sprzęt fitness rehabilitacyjny do ćwiczeń fitness dostępny jest tutaj: https://www.prolifter.pl/sprzet-fitness-rehabilitacyjny-c-51.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *