Każdy przydomowy ogród zasługuje na to, aby można go określić mianem estetycznego. Tym bardziej, iż w końcu to nam powinno jak najbardziej na tym zależeć, bowiem w estetycznym ogrodzie, będziemy dobrze się czuć spędzając czas wolny od pracy z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawszych sposobów na osiągnięcie tego stanu rzeczy przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy własnej jest nasadzenie w ogrodzie krzewów ozdobnych z rodziny Rhododendron, które zapewnią nam wysoki poziom estetyki, a w zamian za to, nie wymagają od nas praktycznie żadnej pieczołowitej pielęgnacji. Podstawowe prace pielęgnacyjne, nie różniące się swoim zakresem od innych roślin, są tutaj absolutnie wystarczające.

Podstawowa wiedza o uprawie Rhododendronów.

W pierwszej kolejności, zanim zdecydujemy się na tego typu uprawę, warto posiąść przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie, bowiem są to rośliny, które będą od nas wymagać pewnego wysiłku na samym początku. Chodzi tutaj przede wszystkim o prawidłowy wybór stanowiska i przygotowanie gleby do uprawy, gdyż w tym akurat zakresie, Rhododendrony będą mieć swoje pewne wymagania. W pierwszej kolejności musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich odmian, bowiem niestety, ale nie wszystkie będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Tutaj musimy wybrać przede wszystkim te, które będą radzić sobie z dość wysokim poziomem mrozów, a musimy przecież pamiętać o tym, iż w naszej strefie klimatycznej, bardzo często w okresie zimowym, temperatura może spadać nawet do poziomu dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. Musimy więc starannie wyselekcjonować odpowiednie odmiany, a te o niższym poziomie wytrzymałości przeznaczyć do uprawy doniczkowej, co pozwoli nam na ich schowanie przed zimą do pomieszczeń gospodarczych, gdzie spokojnie doczekają lepszych warunków pogodowych na wiosnę.

Gleba i stanowisko uprawy Rhododendronów.

Bardzo ważną kwestią o której trzeba będzie tutaj pamiętać, jest fakt, iż Rhododendrony będą mieć poważne wymagania względem wyboru odpowiedniego stanowiska i przygotowania gleby na stanowisku. Najlepszym miejscem do uprawy Rhododendronów będzie bezpośrednie sąsiedztwo większych drzew i krzewów, które zapewnią im zacienienie i wilgoć. Trzeba jednak pamiętać aby były to gatunki o głębokim systemie korzeniowym, jak na przykład miłorząb japoński, gdyż w przeciwnym razie mogłyby zebrać wszystkie składniki odżywcze z gleby. Co do samej gleby zaś, to musimy zapewnić mieszankę o niskim odczynie pH. Najlepszym będzie przygotowanie mieszanki z równych proporcji kory sosnowej, nie odkwaszanego torfu, oraz gleby ogrodniczej, które po zmieszaniu powinny charakteryzować się odczynem pH na poziomie 5,0 – 6,5, czyli dokładnie na takim, jaki wymagany jest przez większość odmian Rhododendronów. Potem w zasadzie nie pozostanie nam już wiele do roboty, a jedynie trzeba będzie zadbać o regularne nawadnianie i zabezpieczanie podstawy korzenia przed mrozem poprzez jego obsypanie liśćmi lub tez suchą trawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *