Różanecznik, to jeden ze zdecydowanie najpiękniejszych krzewów ogrodowych, na jakie możemy sobie pozwolić, tym bardziej, iż znajdziemy w tej grupie wiele odmian doskonale radzących sobie nawet z mrozem na poziomie 30 stopni Celsjusza. Można więc powiedzieć, iż niektóre odmiany doskonale radzą sobie także w naszej strefie klimatycznej, mimo tego iż pochodzą z górskich regionów Azji oraz Ameryki Północnej. Jednakowoż, chcąc skutecznie uprawiać Różaneczniki w swoim przydomowym ogrodzie, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe przygotowanie gleby i wybór odpowiedniego stanowiska, aby roślina mogła czuć się jak najlepiej. Zobaczmy zatem jak się za to wszystko zabrać, aby wyglądało to jak najlepiej.

Wybieramy odpowiednie stanowisko dla Różanecznika.

W tej kwestii zdecydowanie najważniejszymi wytycznymi będzie znalezienie miejsca dość zacienionego i wilgotnego, oraz osłoniętego od wiatru. W zasadzie można powiedzieć, iż takich miejsc w naszych ogrodach znajdziemy co nie miara, a wystarczy tutaj chociażby sąsiedztwo nieco większych drzew i krzewów, o głębszym niż Różaneczniki systemie korzeniowym. Jest to akurat dość istotny szczegół, aby zapewnić naszym krzewom dostęp do składników pokarmowych i wody z glebie, aby większy sąsiad silniejszym korzeniem nie wypił wszystkiego. Aby zapewnić sobie większy poziom wilgoci, możemy w pobliżu większej ilości stanowisk dla Różaneczników przygotować małe oczko wodne, które z całą pewnością wyraźnie podniesie wilgotność otoczenia.

Przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby.

Stosunkowo ważną kwestią będzie także przygotowanie odpowiedniej gleby. W tym szczególnym przypadku musimy pamiętać, aby odczyn pH mieszanki gleby utrzymany był na poziomie od 4,5 do 6,5 maksymalnie. Generalnie można powiedzieć, iż Różaneczniki lubią glebę o odczynie kwaśnym. W tym celu powinniśmy zmieszać ze sobą torf, glebę ogrodniczą oraz korę sosnową w równych proporcjach. Ważnym jest jednak pamiętanie aby torf nie był odkwaszony, co pozwoli zachować kwaśny odczyn mieszanki gleby. Następnie tak przygotowaną mieszanką wystarczy wypełnić dół, o głębokości pomiędzy 0,5-1 m, oraz szerokości w granicach 1-1,5 m. Będzie to co prawda wymagać sporej ilości przygotowanej mieszanki, ale pamiętajmy, iż bez tak przygotowanej gleby będzie trudno utrzymać kwaśny odczyn podłoża, a w dodatku całą czynność wykonujemy tylko przy nasadzeniu, a potem już zupełnie nie zawracamy sobie tym głowy.

Pielęgnacja.

W kwestii prac związanych z pielęgnacją, trzeba przyznać, iż Różaneczniki są w tym zakresie szczególnie mało wymagającymi roślinami. Od czasu do czasu możemy glebę zasilić odpowiednimi nawozami do Różaneczników. Musimy także pamiętać o nawadnianiu, szczególnie w porze największych upałów i braku opadów, kiedy dodatkowo powinniśmy zraszać cała roślinę, aby mogła odżyć. W kwestii pozostałych prac związanych z pielęgnacją, raczej ciężko znaleźć jakiekolwiek poważniejsze zajęcia. Można tutaj jeszcze pamiętać, aby odmiany o mniejszym poziomie mrozoodporności, u nasady korzenia ogacić słomą lub sianem, co pozwoli im przetrwać kilka stopni więcej mrozu, niż w naturalnych warunkach. Poza tym pozostanie nam jedynie napawać się przepięknym widokiem kwitnących Różaneczników w naszym przydomowym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *