Geowłókniny to nowoczesne materiały geosyntetyczne stosowane przede wszystkim w budownictwie drogowym, jak również hydrotechnicznym. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, wobec czego też stają się bardzo popularnym rozwiązaniem, przede wszystkim do izolacji warstw gruntu od otoczenia, co jest szczególnie przydatne w przypadku izolowania pewnych jego części od innych, na przykład w celu zapewnienia sobie dogodniejszych warunków do eksploatacji dróg nie utwardzonych. Zobaczmy jednak dokładniej jak to wszystko wygląda, w jakich okolicznościach będziemy wykorzystywać geowłókninę, oraz dlaczego charakteryzuje się ona tak dobrymi parametrami technicznymi.
Właściwości geowłóknin.
W pierwszej kolejności, warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej właściwościom geowłóknin, bowiem są one bardzo korzystne w zastosowaniu w budownictwie technicznym. Geowłókniny, są to płaskie materiały geosyntetyczne, wykonywane z polipropylenowych lub tez poliestrowych włókien, połączonych ze sobą mechaniczne lub termicznie. Charakteryzują się przede wszystkim doskonałą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia podczas wbudowywania, przez wzgląd na wyjątkowo wysoki poziom wytrzymałości na naprężenia mechaniczne. Dodatkowo cechują się także dobrymi właściwościami hydraulicznymi oraz długookresową trwałością, co zapewnia nam, iż ich wbudowanie w warstwy gruntu będzie zapewniać wzmocnienie i ich ochronę przez długi okres czasu. Gwarantują bardzo dobry poziom izolacji wodnej, zapewniając zatrzymanie wód gruntowych i niedopuszczenie ich do konstrukcji budowlanej, czyli na przykład warstw podbudowy drogowej, czy też wszelkiego rodzaju konstrukcji betonowych, które przez wzgląd na usadowienie w gruncie narażone są na wchłanianie wody gruntowej. Generalnie można więc tutaj powiedzieć, iż geowłóknina to bardzo dobry materiał izolacyjny a jednocześnie wzmacniający do zabudowywania w gruntach.
Zastosowanie geowłókniny.
Jak już wspomnieliśmy, geowłókniny to bardzo dobre materiały izolacyjne, gwarantujące nam wysoki poziom izolacji oraz wzmocnienia gruntu, toteż ich zastosowanie okazuje się stosunkowo szerokie. Będziemy je wykorzystywać zarówno w budownictwie drogowym, kolejowym, jak i hydrotechnicznym. Bardzo często, tego typu geosyntetyki Fram Geo będą wykorzystywane w budowie systemów drenażowych, izolując warstwy drenujące od otoczenia, zabezpieczając je przed przesiąkaniem drobną frakcją gruntu, która mogłaby zapychać dziurki w rurach drenażowych. Równie często możemy zetknąć się z wykorzystaniem geowłóknin do ochrony geomembran przez napływową wodą gruntową. Generalnie rzecz więc ujmując, jest to nowoczesny materiał geosyntetyczny o stosunkowo szerokim zastosowaniu i bardzo dobrych właściwościach, skutkiem czego jego popularność stale rośnie.