Prawidłowy dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej to bardzo istotna kwestia, przekładająca się na wydajność pracy całej instalacji. Przy niewłaściwie dobranym agregacie, możemy niestety nie osiągnąć zakładanej wydajności, a czasem, niemożliwe stanie się nawet jakakolwiek praca instalacji. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, bowiem prawidłowy dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowany, jakby się to mogło pozornie wydawać. Wystarczy trzymać się sztywno parametrów technicznych samej instalacji igłofiltrowej.

Jak właściwie przeprowadzić dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej?

Przede wszystkim, trzeba najpierw ustalić zakres realizowanych prac przy odwadnianiu. Musimy określić ilość napływającej wody podjąć decyzję w zakresie średnicy zastosowanych igłofiltrów, oraz ich ilości. Są to kwestie, które będą bezpośrednio przekładać się na zastosowanie odpowiedniego agregatu pompowego. Istotna będzie także technologia wykonania samego agregatu. Do wyboru mamy następujące agregaty pompowe:

  • Oparte o pompę tłokową – które charakteryzują się tym, iż ich wysokość podnoszenia jest utrzymywana na tym samym poziomie niezależnie od ilości pompowanej cieczy.
  • Oparte o pompę wirową – które niestety wraz ze spadkiem ilości tłoczonej wody, tracą swoją wysokość podnoszenia.

Zdecydowanie lepiej więc prezentują się pompy tłokowe. Jednakże, są one bardzo kosztowne, toteż w przypadku, kiedy wysokość podnoszenia nie odgrywa aż tak istotnej roli, można z powodzeniem zastosować agregat o pompy o pompę wirową ze wspomaganiem próżniowym.

Ewakuacja powietrza

To także istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze agregatu. W tym zakresie pompy igłofiltrowe mogą realizować proces ewakuacji powietrza na różne sposoby. Wielu producentów stosuje swoje, autorskie rozwiązania, które charakteryzują się mniejszą lub większą skutecznością. W przypadku pomp tłokowych, ewakuacja powietrza następują wraz z ruchem tłoka wraz z tłoczoną wodą. Do tego, niektóre agregaty wyposażone są w pompę próżniową, która zapewnia skuteczną ewakuację powietrza. Ostatecznie, są dostępne także agregaty oparte o system inżektorowy, który przez wielu uważany jest za najskuteczniejsze rozwiązanie.

Podsumowanie.

Warto więc przeanalizować wszystkie kwestie techniczne, aby dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej, był przeprowadzony jak najbardziej skrupulatnie. Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie aspekty doboru, na kwestię wysokości podnoszenia, ilości wody gruntowej napływającej na teren robót, czy też kwestię optymalnego rozwiązania w zakresie ewakuacji powietrza, z całą pewnością agregat spełniać będzie swoje zadanie doskonale. Możemy więc śmiało stwierdzić, iż dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej nie jest aż tak bardzo skomplikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *