Piec gastronomiczny to bardzo skomplikowane i zaawansowane technicznie urządzenie. Jedną z „nowości” jakie on wprowadza, jest możliwość tworzenia pary wodnej w obrębie komory grzewczej. Służy ona do efektywniejszego podgrzewania potraw, duszenia ich itd. Jak w takim piecu wytwarza się para wodna?

Sposób pierwszy – wentylator

Pierwszą metodą, dzięki której w piecu może wytworzyć się para wodna, jest nanoszenie jej na obracające się wentylatory. Dzięki ich dużej prędkości obrotowej, spadające krople wody zmieniają się w charakterystyczną mgiełkę, która następnie jest ogrzewana za pomocą specjalnej grzałki. W efekcie powstaje (w bardzo efektywny sposób) duża ilość pary wodnej.

Sposób drugi – bojler

Piece gastronomiczne mogą wytwarzać parę wodną również w specjalnym bojlerze. Jest on integralną częścią pieca. W jego wnętrzu znajduje się specjalna grzałka, która podgrzewa wodę do temperatury wyższej niż 100 stopni Celsjusza. W efekcie powstaje silny strumień pary wodnej, który – podobnie jak w pierwszej metodzie – może być nakierowany z różną siłą do wnętrza pieca.

Należy jednoznacznie podkreślić, że piece z wmontowaną wytwornicą pary są znacznie droższe od tych, które działają w oparciu o wentylatory i grzałki. Niemniej, różnica w wydajności obydwu urządzeń nie jest tak duża i z powodzeniem w kuchni można wykorzystywać zarówno piece działające w oparciu o pierwszą, jak i drugą metodę.

Dlaczego właśnie para wodna?

Pierwowzorem klasycznego pieca gastronomicznego znanego obecnie, był piec konwekcyjny. Jednak okazało się, że doskonałe efekty daje wprowadzenie dużej ilości pary wodnej. I tak właśnie powstały piece konwekcyjno parowe, które możemy wykorzystywać dziś w naszych kuchniach.

Gotowanie bez pary nie byłoby możliwe w nowoczesnej gastronomii. I właśnie dlatego warto pomyśleć nad piecem parowym. Po piec konwekcyjno parowy wybierz się do sklepu internetowego http://gastroprofit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *