Gospodarka wodno ściekowa, jak żadna inna eksploatuje pompy wszelkiego rodzaju, przy czym tutaj, jak nigdzie indziej, istotną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa pompowania. W przypadku ścieków szczególnie ważnym jest, aby pompy były odporne na kontakt z czynnikami chemicznie aktywnymi, aby mogły pracować jak najbardziej bezawaryjnie. Warto także pamiętać, iż jest to ciecz wybitnie korozyjna, toteż pompy powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, co pozwoli na bezpieczną i wydajną pracę we wszelkiego rodzaju przepompowniach i oczyszczalniach ścieków.

Rodzaje pomp ściekowych.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj wyróżnić pompy pod względem wydajności. Znajdziemy zarówno małe, kompaktowe pompy do ścieków, z reguły mobilne, jak również pompy stacjonarne, o wysokiej wydajności, które będą na stałe montowane w przepompowniach, czy też oczyszczalniach. Ich wspólna cechą będzie to, iż będą w stanie pompować medium o dość silnym poziomie zanieczyszczeń ciałami stałymi, jak również wykonanie ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu praca w pełnym zanurzeniu w ściekach nie będzie zagrażać korodowaniem elementów urządzenia. Jest to niesłychanie ważną kwestią, bowiem ścieki z reguły stanowią medium wyjątkowo korozyjne. Bardzo często także mogą zawierać substancje aktywne chemicznie, na co także należy się tutaj przygotować. Producenci pomp ściekowych, zarówno tych małych, kompaktowych, jak i dużych, stacjonarnych urządzeń, dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia bez trudu radziły sobie nawet w najgorszych warunkach.

Odpowiednia konstrukcja pomp ściekowych.

Nie da się także ukryć, iż sama konstrukcja pompy będzie w takich przypadkach odgrywać kolosalne wręcz znaczenie. Tym bardziej, iż pompy zatapialne kwasoodporne do korozyjnych cieczy będą wykorzystywane w pracy ciągłej, gdzie o wiele łatwiej o uszkodzenia, niż w przypadku sporadycznego użytkowania. Tutaj bardzo często pompy tego typu będą eksploatowane w ruchu ciągłym, jako pompy transportujące ścieki do oczyszczalni, czy też pompy do przeprowadzania prac konserwacyjnych lub modernizacyjnych na przepompowniach. Każdy jednak przypadek wymaga ich wysokiej wydajności, oraz odporności na kontakt z cieczami wysoce korozyjnymi. Trzeba także pamiętać iż pompy tego typu powinny mieć możliwość pompowania mediów o dość sporym poziomie zanieczyszczenia ciałami stałymi. Muszą więc charakteryzować się większą niż normalne pompy średnicą wlotu i wylotu, oraz mechanizmem pompowym, umożliwiającym przesył większych zanieczyszczeń.

Generalnie rzecz wiec ujmując, musimy przyjąć założenie, iż przed producentami pomp ściekowych stawianych jest o wiele więcej wymagań w zakresie jakości wytwarzanych pomp, bowiem muszą one radzić sobie z pracą w wybitnie trudnych warunkach, co w przypadku pozostałych pomp, nie jest aż tak bardzo oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *