Pompy do gospodarki wodno ściekowej.

Pompy do gospodarki wodno ściekowej.

Gospodarka wodno ściekowa, jak żadna inna eksploatuje pompy wszelkiego rodzaju, przy czym tutaj, jak nigdzie indziej, istotną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa pompowania. W przypadku ścieków szczególnie ważnym jest, aby pompy były odporne na kontakt z czynnikami chemicznie aktywnymi, aby mogły pracować jak najbardziej bezawaryjnie. Warto także pamiętać, iż jest to ciecz wybitnie korozyjna, toteż pompy powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, co pozwoli na bezpieczną i wydajną pracę we wszelkiego rodzaju przepompowniach i oczyszczalniach ścieków.

Rodzaje pomp ściekowych.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj wyróżnić pompy pod względem wydajności. Znajdziemy zarówno małe, kompaktowe pompy do ścieków, z reguły mobilne, jak również pompy stacjonarne, o wysokiej wydajności, które będą na stałe montowane w przepompowniach, czy też oczyszczalniach. Ich wspólna cechą będzie to, iż będą w stanie pompować medium o dość silnym poziomie zanieczyszczeń ciałami stałymi, jak również wykonanie ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu praca w pełnym zanurzeniu w ściekach nie będzie zagrażać korodowaniem elementów urządzenia. Jest to niesłychanie ważną kwestią, bowiem ścieki z reguły stanowią medium wyjątkowo korozyjne. Bardzo często także mogą zawierać substancje aktywne chemicznie, na co także należy się tutaj przygotować. Producenci pomp ściekowych, zarówno tych małych, kompaktowych, jak i dużych, stacjonarnych urządzeń, dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia bez trudu radziły sobie nawet w najgorszych warunkach.

Odpowiednia konstrukcja pomp ściekowych.

Nie da się także ukryć, iż sama konstrukcja pompy będzie w takich przypadkach odgrywać kolosalne wręcz znaczenie. Tym bardziej, iż pompy zatapialne kwasoodporne do korozyjnych cieczy będą wykorzystywane w pracy ciągłej, gdzie o wiele łatwiej o uszkodzenia, niż w przypadku sporadycznego użytkowania. Tutaj bardzo często pompy tego typu będą eksploatowane w ruchu ciągłym, jako pompy transportujące ścieki do oczyszczalni, czy też pompy do przeprowadzania prac konserwacyjnych lub modernizacyjnych na przepompowniach. Każdy jednak przypadek wymaga ich wysokiej wydajności, oraz odporności na kontakt z cieczami wysoce korozyjnymi. Trzeba także pamiętać iż pompy tego typu powinny mieć możliwość pompowania mediów o dość sporym poziomie zanieczyszczenia ciałami stałymi. Muszą więc charakteryzować się większą niż normalne pompy średnicą wlotu i wylotu, oraz mechanizmem pompowym, umożliwiającym przesył większych zanieczyszczeń.

Generalnie rzecz wiec ujmując, musimy przyjąć założenie, iż przed producentami pomp ściekowych stawianych jest o wiele więcej wymagań w zakresie jakości wytwarzanych pomp, bowiem muszą one radzić sobie z pracą w wybitnie trudnych warunkach, co w przypadku pozostałych pomp, nie jest aż tak bardzo oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top