Zamierzasz rozpocząć naukę języka obcego? Z pewnością więc zastanawiasz się, czy robienie postępów pójdzie ci łatwo. Zależy to oczywiście od wielu czynników, takich jak wybór sposobu nauki czy regularność uczenia się. Warto jednak mieć świadomość, że wpływ na to, jak będziesz radził sobie z uczeniem się nauki języka mają również cechy twojego charakteru oraz wynikające z nich nawyki i zachowania.

 

Przedstawiamy 4 cechy, które warto mieć aby opanowanie języka obcego przyszło nam znacznie łatwiej.

Z uśmiechem przez życie

Wydawać by się mogło, że optymizm i pozytywne nastawienie do życia nie powinny mieć wpływu na nasze zdolności uczenia się języków. Tymczasem jest całkowicie odwrotnie. Osoby, które pozytywnie patrzą na świat mają większe szanse szybciej opanować język obcy. Dlaczego? To bardzo proste. Osoby optymistycznie patrzące na świat nie mnożą problemów oraz nie wymyślają trudności. Są przekonane, że wszystko można osiągnąć jeśli tylko bardzo tego chcemy. Dzięki temu nie zniechęcają się do nauki.

Silna motywacja

Kolejną niezwykle ważną cechą jest posiadanie odpowiedniej motywacji. Osoby, które posiadają dużą motywację skutecznie radzą sobie z trudnościami, jakie mogą pojawić się w czasie nauki. Bez odpowiedniej motywacji o wiele łatwiej porzucić marzenia o nauce języka, gdy tylko zacznie nas ona męczyć lub sprawiać trudności. Mając świadomość, dlaczego chcemy opanować język obcy znacznie chętniej uczymy się i pamiętamy o tym, by robić to regularnie. Warto więc zastanowić się co da nam znajomość języka a nawet zaplanować dla siebie nagrodę taką jak np. podróż podczas której nie będziemy mieli już problemów z porozumiewaniem się. To naprawdę działa!

Umiejętność wyznaczania celów

Wydaje ci się, że cel jest oczywisty – chcę znać język, prawda? Tymczasem tak ogólne stwierdzenie wcale nie pomaga ci w nauce języka. Z każdym dniem będziesz bowiem zniechęcać się coraz bardziej widząc ile jeszcze zostało do opanowania. O wiele lepiej radzą sobie osoby, które potrafią wyznaczać jasne, konkretne i możliwe do zrealizowania cele np. “do końca miesiąca nauczę się 300 słów”. Każdy zrealizowany cel napędza nas bowiem do działania i sprawia, że czujemy się pewniej.

Systematyczność i pracowitość

Nie da się ukryć, że nawet najbardziej wybitny umysł nie jest w stanie nauczyć się czegoś, jeśli nie poświęci na to czasu. Dlatego też tak ważna jest systematyczność. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to rozprasza nas wiele bodźców a przy tym jesteśmy zapracowani. Nauka “z doskoku” może wydawać się kusząca, musisz mieć jednak świadomość, że nie będzie skuteczna. Chcąc osiągnąć sukces wyznacz sobie twarde granice i ustal kiedy będziesz się uczyć.

Jak wzmocnić w sobie te cechy?

Oczywistym jest, że nie każdy z nas posiada wspomniany zestaw cech, które ułatwiają opanowanie języka obcego. Niemniej jednak sporo można osiągnąć starając się je w sobie wzmocnić. Jak? Możesz zadbać o pozytywne nastawienie, wyznaczyć sobie cele, które chcesz osiągnąć oraz wykorzystać jedną z wielu technik motywacyjnych. Zadbaj również o wyznaczenie sobie zadań na każdy dzień. Dzięki temu nauczysz się systematyczności. Możesz również wybrać odpowiednią szkołę językową, która potrafi wzmacniać pozytywne cechy ułatwiające naukę. Jedną z takich szkół jest Europejska Szkoła Kształcenia Korespondencyjnego ESKK, która swoje kursy językowe opracuje tak, by pomagały ci w osiągnięciu sukcesu.

Podsumowując, osoby, które posiadają sporą motywację do nauki, jasno wyznaczają swoje cele a przy tym wierzą, że uda im się je zrealizować zazwyczaj znacznie szybciej uczą się języka i czerpią z tego większą przyjemność. Warto więc popracować nad sobą i odpowiednim podejściem do nauki. Dzięki temu może być ona bowiem znacznie skuteczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *