Realizacja jakichkolwiek prac ziemnych w terenie podmokłym, o wysokim poziomie wody gruntowej, wymagać będzie w pierwszej kolejności pozbycia się wody i zabezpieczenia terenu przed jej napływaniem. W tym celu wykorzystywane będą systemy igłofiltrowe, pozwalające nam na skuteczne przechwytywanie napływającej wody gruntowej i jej odprowadzanie na bezpieczną odległość. Warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii podstawowych zasad działania systemów igłofiltrowych, bowiem w przyszłości, kiedy trzeba będzie z takowego systemu skorzystać, będziemy znać podstawowe zasady ich montażu i prawidłowej eksploatacji, co z całą pewnością przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania tej technologii.

Prawidłowy montaż instalacji igłofiltrowej.

Przede wszystkim, najważniejszą kwestią, wywierającą największy wpływ na kwestie związane z wydajnością i poprawnością pracy systemu igłofiltrowego będzie jego poprawny montaż. Tutaj najważniejszą kwestią będzie samo wpłukiwanie igłofiltrów do gruntu, bowiem muszą one być zamontowane na odpowiednio wyznaczonej głębokości, i w odpowiedniej odległości. Z reguły przyjmuje się, aby perforowana końcówka robocza igłofiltra znajdywała się około pół metra poniżej poziomu planowanej głębokości prowadzenia prac ziemnych. Poszczególne igłofiltry zaś, powinny być montowane w odstępie około pół metra od siebie. Oczywiście w przypadku sytuacji, kiedy wody gruntowe występują w mniejszych natężeniach, można ten odstęp zwiększyć, tym samym wydłużając cały jeden szereg igłofiltrów napędzanych z jednego agregatu pompowego. Tutaj bardzo ważne jest to, iż na większości profesjonalnych agregatów jest zaznaczone z jaką ilością igłofiltrów o danej średnic mogą one współpracować, co jest ściśle związane z ich wydajnością. Generalnie trzeba pamiętać, aby igłofiltry bardzo precyzyjnie dobrać do konkretnego modelu agregatu i jego wydajności, bowiem będzie się to przekładać na wydajność całego systemu.

Zakup poszczególnych elementów.

W przypadku, kiedy w danym przedsiębiorstwie, tego typu prace, wymagające przeprowadzania odwodnienia, czy też osuszania terenów podmokłych, będziemy przeprowadzać stosunkowo często, warto zamiast wypożyczania zestawów igłofiltrowych, zaopatrzyć się w takowy na własność, co z pewnością przyczyni się do wygenerowania sporych oszczędności. Przede wszystkim trzeba będzie jednak zwrócić uwagę na używane agregaty pompowe do igłofiltrów, bowiem jest to najkosztowniejszy element całej instalacji. same igłofiltry, kolektory ssawne oraz pozostałe złączki i kolanka nie będą już tak wielkim wydatkiem jak agregat. Okazuje się też, iż wspomniane, używane agregaty bardzo często sprawdzają się jeszcze przez wiele lat, przy odpowiedniej konserwacji i dbałości o sprzęt. Mamy więc możliwość pozyskania całej instalacji w przystępniejszej cenie, co z całą pewnością będzie dobrą informacją dla wielu pomniejszych przedsiębiorców, których na duże inwestycje z reguły tez nie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *