Nowoczesna geowłóknina ochronna typu P, to jedna z wielu odmian geowłókniny, powszechnie stosowanej w branży budowlanej. Jest to materiał geosyntetyczny, wykorzystywany głównie w budownictwie inżynieryjnym. Wytwarzana jest z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych, w 100% polipropylenowych. Dodatkowo są one stabilizowane przeciwko działaniu promieniowania UV. Geowłóknina ochronna typu P, jest wykorzystywana przede wszystkim do ochrony geomembran. Wynika to głównie z jej wysokiej gramatury i sporej wytrzymałości na obciążenia eksploatacyjne.

Gdzie jest stosowana geowłóknina ochronna typu P?

Geowłóknina ochronna typu P, znajduje stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu przypadkach. Tak jak już wspomnieliśmy, jest najczęściej wykorzystywana w budownictwie inżynieryjnym. Niemniej jednak, znajduje także swoje zastosowanie w wielu innych przypadkach. Do zdecydowanie najczęstszych obszarów zastosowań będziemy tutaj zaliczać:

  • Budowa składowisk odpadów,
  • Budowa tuneli,
  • Budowa zbiorników wodnych,
  • Ochrona geomembran.

Oczywiście są to tylko podstawowe, najczęściej spotykane zastosowania, w jakich sprawdza się geowłóknina ochronna typu P. Poza tym, należy tutaj także zwrócić uwagę na sam fakt, iż jest to materiał stabilizowany przeciwko promieniowaniu UV. Dzięki temu też, charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim promieniowania słonecznego.

Zalety i funkcje geowłókniny ochronnej typu P.

Biorąc pod uwagę fakt, iż geowłóknina ochronna typu P jest stosowana w tak dużej ilości przypadków, należy zwrócić uwagę na jej liczne zalety oraz na wszystkie funkcjonalności jej zastosowania. W tym zakresie, przede wszystkim trzeba będzie uwzględnić następujące kwestie:

  • Wytrzymałośćgeowłókniny typu P, charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości chemicznej i biologicznej.
  • Ochrona – wykazują bardzo silne i skuteczne działanie ochronne w swoich zastosowaniach.
  • Drenaż – sprawdzają się także w systemach drenażowych zapewniając doskonałe właściwości drenujące.
  • Obsługa – wyjątkowo prosta obsługa i rozkładanie sprawiają, iż geowłóknina ochronna typu P cieszy się dużą popularnością wśród samych pracowników.

Możemy więc powiedzieć, iż geowłóknina ochronna typu P to jeden z lepszych materiałów geosyntetycznych, stosowanych obecnie w budownictwie. Jego zastosowanie przyczynia się do wielu korzyści, wobec czego, warto przemyśleć możliwość jego zastosowania w każdym, konkretnym przypadku.

Podsumowanie.

Należy więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż geowłóknina ochronna typu P, to materiał geosyntetyczny o wszechstronnym zastosowaniu i bardzo dobrych właściwościach. Jej zastosowania przynosi określone korzyści, głównie po postacią poprawy trwałości konstrukcji budowlanej, czy też wydłużenia czasu jej żywotności. Wdrożenie tego typu materiałów geosyntetycznych zawsze przynosi konkretne korzyści na placu budowy. Dlatego też, warto w każdym przypadku starannie rozważyć tego typu możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *