Dla wielu rodziców niemożliwe jest rozłączenie się z maluchem chociaż na chwilę. Przeżywają strach, gdy konieczne jest pozostawienie dziecka na kilka godzin z rodziną, czy opiekunką. Jednak część z nas zmuszona jest do oddania dziecka do żłobka. To miejsce, gdzie przebywać w ciągu dnia mogą nawet niemowlaki.

Opiekunki są odpowiednio przeszkolone i doświadczone. Posiadają wszelkie potrzebne przybory, rzeczy, przedmioty, odpowiednie jedzenie, które mogą się przydać. Dodatkowo na miejscu pracuje pielęgniarka, dzięki czemu rodzice nie muszą się niczego obawiać. W grupie nie ma wiele dzieci, a opiekunek jest kilka. Zazwyczaj są to dzieci w podobnym przedziale wiekowym, dzięki czemu mogą bawić się wspólnie, takimi samymi zabawkami. Cały dzień polega głównie na zabawie, ale także na nauce. śpiewaniu, tańczeniu, ćwiczeniach, a nawet drzemkach. To ile czasu dziecko będzie tam spędzać to wyłącznie zależy od rodziców. Żłobek polecany jest głównie dla rodziców pracujących, które mają małe pociechy. A własna opiekunka za dużo kosztuje.

Kolejnym etapem jest przedszkole. To tutaj chodzą dzieci zazwyczaj po ukończeniu już 3 lat. Grupy również tworzone są wiekowo, dzięki czemu mogą razem się bawić, uczyć, co pozwala na szybszy i lepszy rozwój. Opiekunki tutaj przykładają już większą wagę do nauki, by w szkole lepiej sobie radziło. Czy wcześniej dziecko uda się do takiej placówki, wówczas lepiej będzie czuło się w rzeczywistym świecie. Lepiej będzie sobie radziło z denerwującymi sytuacjami, stresem. A jak najwygodniej znaleźć przedszkole? Takiej placówki zazwyczaj szukamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania – i tu przyda się Internet. Jeżeli jesteśmy dla przykładu z Krakowa wpiszmy w Google „przedszkole wola duchacka” czy „przedszkole kurdwanów”.

Dziecko będzie pewniejsze siebie, poznawanie nowych kolegów nie będzie problemem. Również łatwiejsze i przyjemniejsze będzie rozstanie się z rodzicami w późniejszym czasie. Zauważymy, że przedszkolaki są bardziej samodzielne, niż dzieci, które jednak nie uczęszczają do takiego miejsca. Wykazują więcej inicjatywy w podejmowaniu zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *