Obecnie w branży budowlanej, szczególnie w przypadku budowy wszelkiego rodzaju dróg, autostrad, torowisk oraz infrastruktury towarzyszącej, wykorzystywane są coraz częściej, nowoczesne materiały budowlane. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju geosyntetyki, które stanowią najnowocześniejsze rozwiązanie, zapewniające znacznie podniesienie trwałości oraz wytrzymałości realizowanych konstrukcji budowlanych. Warto tutaj przyjrzeć się bliżej, kwestii zastosowania wszelkiej maści geosyntetyków, bowiem są to wyjątkowo ciekawe materiały, gwarantujące nam bardzo korzystne warunki do realizacji wspomnianych już wyżej prac budowlanych.

Gdzie stosowane są geosyntetyki?

Materiały geosyntetyczne, swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w budownictwie drogowym i kolejowym. Ich zastosowanie zapewnia wzmocnienie trwałości realizowanych prac. Pozwala na wydłużenie ich żywotności, przez co też, pierwszy remont, nowo wybudowanej drogi, czy tez torowiska, będzie znacznie odsunięty w czasie. Oczywiście ich stosowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które jednak są w pełni uzasadnione, bowiem odsuwanie w czasie pierwszych prac naprawczych niesie za sobą o wiele większe oszczędności.

Tak więc materiały geosyntetyczne, wykorzystywane będą w następujących zastosowaniach:

  • Wzmacnianie podbudowy w budownictwie drogowym i kolejowym
  • Zbrojenie gruntów
  • Ochrona stromych skarp i nasypów wzdłuż dróg i linii kolejowych przed erozją gleby.
  • Realizacja systemów drenażowych
  • Wzmacnianie i stabilizacja nawierzchni bitumicznej
  • Ochrona skarp składowisk odpadów
  • Wzmacnianie i zbrojenie brzegów rzek, jezior, oraz sztucznych zbiorników i cieków wodnych.

Mamy więc do czynienia z dość szerokim zastosowaniem geosyntetyków we współczesnym budownictwie, o czym warto pamiętać. Możemy bowiem powiedzieć, iż praktycznie w każdym przypadku, zawsze będzie można dodatkowo wykorzystać materiały geosyntetyczne, w celu wzmocnienia danej konstrukcji technicznej.

Jakość stosowanych geosyntetyków.

Oczywiście, aby materiały geosyntetyczne mogły spełniać swoje zadania, powinny przede wszystkim być odpowiednio wysokiej jakości. Tutaj zaś, każdy dostawca geosyntetyków, będzie dostarczać nam materiały innej jakości. To samo tyczy się poszczególnych producentów. Pomimo tego, iż geosyntetyki wytwarzane będą zawsze z tych samych materiałów i w tych samych technologiach, to jednak u poszczególnych producentów, będą wyraźne różnice w tych kwestiach. Każda linia produkcyjna będzie inna, tak samo jak technologia produkcji. Wobec tego też, same geosyntetyki od poszczególnych producentów, będą się od siebie znacznie różnić. Dlatego też, kwestią kluczową, wpływającą na osiągane efekty, będzie prawidłowy dobór materiałów geosyntetycznych pod względem ich jakości, jak również zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *