Słowo ‘prawnik’ przywołuje skojarzenie wiecznie zabieganej osoby w schludnym stroju i z wypchaną po brzegi aktówką. Mówi się, że profesja ta wymaga pełnego zaangażowania podczas pracy, a niejednokrotnie także poświęcenia wolnego czasu na rozwikłanie trudnej sprawy. Adwokat, radca prawny czy notariusz stanowią zawody zaufania publicznego i opierają się na udzielaniu pomocy w sferze legislacyjnej. Oferta proponowanych przez nich usług jest szeroka – za co więc płacimy prawnikom?

Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi prawnicze wzrasta, ponieważ współcześnie odnotowuje się poszerzenie regulacji prawnych i rozwój gospodarki. Mimo prób kreowania systemu samopomocy w Polsce, choćby poprzez tworzenie forów internetowych z poradami prawnymi, rola prawnika wciąż wydaje się niezastąpiona.

Zakres świadczeń wykonywanych w kancelariach dzieli się na kilka rodzajów – wyróżnia się tu zarówno usługi nieprocesowe, jak i procesowe, a także prowadzenie spraw o roszczenia czy odszkodowania i doradztwo gospodarcze oraz podatkowe. Do pierwszej grupy – usług nieprocesowych – zalicza się udzielanie porad prawnych, przygotowywanie projektów umów i innych aktów, negocjacje przy sporach. Do drugiej – tzn. grupy usług procesowych – należy przede wszystkim prowadzenie spraw z różnych gałęzi prawa (obrona w procesie karnym, pełnomocnictwo i zastępstwo w postępowaniu cywilnym). Niestety nie da się podać jednolitej definicji pojęcia usługi prawniczej i często zamiennie używa sformułowań doradztwo czy rzeczoznawstwo. Nie ulega wątpliwości, że realizujący zlecenie musi być osobą kompetentną i posiadać odpowiednie wykształcenie.

Usługa podlega opłacie, która ustalana jest na podstawie cennika danej kancelarii. Dopiero po porównaniu propozycji kilku z nich zakreślimy średni koszt danego zlecenia. Co do zasady określa się jednak, że cena za nieprocesowe usługi wynosi od 50 do 300 zł., a za procesowe – nawet 2000 zł. Najtańszą i zarazem najbardziej powszechną opłatą są koszty reprezentacji – procesowej lub tej przed instytucjami administracji publicznej. Przy roszczeniach pieniężnych i odszkodowaniach, prawnik zarabia prócz wynagrodzenia procent kwoty o jaką toczy się sprawa. Ponadto prawnik może indywidualnie wycenić równowartość godziny swojej pracy. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o cenie, najlepiej zadzwonić do rzetelnej kancelarii adwokackiej i dowiedzieć się ile prawnik będzie od nas chciał otrzymać za poradę. Polecany prawnik z Krakowa – www.koryl.com.pl.

Pojęcie usług prawniczych jest niezwykle szerokie i zawiera mnóstwo czynności wykonywanych przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, najczęściej w ramach działalności gospodarczej. Oferując swoim klientom pomoc, prawnik musi kierować się ich dobrem i ambicją w dążeniu do realizacji ich oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *