Ludzie boją się różnych rzeczy, jednakże zdecydowana większość z nich obawia się po prostu dentysty. Nikt nie lubi przesiadywać przez kilka godzin na fotelu stomatologicznym, znajdując się w towarzystwie przerażająco białych ścian i nie mogąc nawet porozmawiać z lekarzem w zbyt czystym fartuchu.

Stomatologia jest jednak niesamowicie ważnym działem medycyny. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, aby przypadkiem nie unikać spotkań u dentysty. Dawniej uważano, że tylko dzieci boją się dentystów. Tak naprawdę jednak swojego strachu uczą się one od rodziców. Póki dziecko nie dowie się, kim właściwie jest stomatolog i jak wygląda jego gabinet, nie będzie miało żadnych powodów do tego, by się go obawiać. Często jednak to opiekunowie zupełnie podświadomie zaczynają dawać swoim pociechom złe sygnały. Wracają z gabinetów stomatologicznych i już od progu krzyczą do pozostałych domowników, jak straszne katusze musieli właśnie przeżyć.

Czasem nawet rozmawiają o tym wszystkim z dziećmi, nie zauważając, że one zaczynają to wszystko zapamiętywać. Później maluchy traktują dentystów jak coś najgorszego w życiu. Nie mija im to wraz z wiekiem, a często fobia staje się jeszcze silniejsza. Osoby dorosłe też nie chcą chodzić do dentystów. Jeśli zapisują się na leczenie kanałowe (choćby tutaj: stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/), robią to tylko po to, aby nie stracić swoich zębów. Warto natomiast zawczasu zadbać o całe uzębienie. Im lepiej będzie się je pielęgnować, tym mniejsza szansa na to, że wizyta u dentysty okaże się bolesna.

Tak naprawdę każdy człowiek zmaga się z jakąś fobią. Gdy dotyczy ona samych dentystów, może sprawić, że przez nią osoba zalękniona przestanie całkowicie dbać o swoją jamę ustną. Z tak silnymi fobiami warto zatem zawalczyć jak najwcześniej. Można to zrobić poprzez czynny udział i działanie bądź terapię z psychologiem lub psychiatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *