Psychiatria a psychologia. To bardzo ważne pojęcia dla życia współczesnego człowieka. Powinien je każdy znać i odróżniać, bo są często przydatne. Obydwa te zagadania związane są z naszą psychiką. Psychika człowieka bywa czasami silna a czasami łatwa do złamania jak zapałka. Wtedy pomagają o to tacy specjaliści. Radzą nam jak mamy zachowywać się w życiu i  co robić, aby wrócił ład i porządek w życiu. Jednak trzeba znać te pojęcia i odróżniać je od siebie w zależności od sytuacji.

Psychiatra to osoba odpowiadająca za wszelkiego rodzaju zaburzenia umysłowe. Zakłócenia intelektualnie które mamy jakby w sobie, trzeba leczyć. To ta osoba zapobiega dalszemu rozwojowi naszej psychicznej choroby. Tak naprawdę to taki nasz wybawca, który w razie problemów z głową nam pomoże. A jest wiele chorób psychicznych począwszy od ADHD skończywszy na chorobach typu depresja czy wrodzonych. Psychiatrzy są przeważnie w każdym mieście dostępni, albo w specjalnych ośrodkach przygotowanych na chorych ludzi. Ci ludzie tez nie mają lekko w swym życiu, dlatego ich cennik usług jest dość drogi. To oni się użerają ze złośliwymi ludźmi, próbują ich zrozumieć i tłumaczyć im co, dlaczego i jak.

Z kolei psychologia, cóż to takiego? Samo słowo różni się mową i lekkością wymowy od poprzedniego. Wzbudza trochę mniejszy strach. Ogólnie psychologia to szeroki dział, także zajmujący się naszym umysłem i tym co w środku nim siedzi. Nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące w naszej głowie czyli psychice. Bada także zachowanie człowieka. Bierze psychologia pod uwagę także wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Nauka jako psychologia dotyczy człowieka, ale coraz częściej mówi się także o zwierzętach.

Różnica polega na tym że psycholog to osoba po wykształceniu akademickim. Może zajmować się osobami z problemami natury emocjonalnej, ale nie musi. Może pracować gdzie indziej, np. w mediach. Psychiatra to osoba o wykształceniu medycznym. Prowadzi zajęcie grupowe i indywidualne. Najczęściej zajmuje się chorobami, np. depresją. Psycholog pomaga ludziom który nie mają dużych zaburzeń umysłowych a psychiatra na odwrót. To są główne cechy różniące te dwie osoby. Chodź one mają duży wpływ na nas i nam pomagają w życiu codziennym.

Zarówno psycholog jak również psychiatra, przyjmujący tak dorosłych jak i dzieci, pracują w Brain Tech Lab na ul. Pomorskiej w Krakowie. Psycholog dziecięcy dr n.hum. Mirosława Jawor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *