W ciągu ostatnich kilkunastu lat, możemy zauważyć wyraźnie wzrostowy trend dla stosowania ziół leczniczych w przypadku różnych schorzeń i dolegliwości. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż współczesna nauka potwierdziła licznymi badaniami klinicznymi skuteczność ziołolecznictwa. Co prawda lobby farmaceutyczne nie ustaje w wysiłkach, aby zdyskredytować tego typu badania i wmówić opinii publicznej, iż zioła lecznicze nie są w ogóle skuteczne. Jednakże badania są w tym zakresie jednoznaczne. Warto pamiętać, iż zarówno leki farmakologiczne, jak i zioła powinny służyć ludziom. Tak więc, jeśli nie trzeba stosować leków syntetycznych, to po co mielibyśmy to robić? Tym bardziej, iż wiemy, że zdecydowana większość z nich wywołuje skutki uboczne terapii.

Współczesne zioła lecznicze.

Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż zioła lecznicze stosowane obecnie, są o wiele bardziej skuteczne, niż w latach ubiegłych. Wynika to głównie z faktu przeprowadzenia licznych badań, które pozwoliły na udoskonalić procesy uprawy i zbioru ziół. Jest to ważne, bowiem w trakcie okresu wzrostu i wegetacji roślin, zachodzą w nich różne procesy, a to przekłada się na różne zawartości różnorodnych substancji. Tak więc czas zbioru będzie mieć istotny wpływ na działanie, czy też na siłę działania danych ziół leczniczych. Tak samo wpływ będzie wywierać przebieg procesu uprawy, nawożenie, przygotowanie gruntu, czy też stworzenie odpowiednich warunków. To wszystko wiemy dzięki współczesnym technologiom badawczym, które pozwoliły przeanalizować wszystkie etapy wzrostu rośliny i wyznaczyć moment zbioru najbardziej idealny. Co prawda zbierane przed setkami lat, zioła lecznicze także były zbierane w odpowiednich okresach. Jednakże nikt nigdy nie wyznaczał tych okresów precyzyjnie. Dlatego też, czasami mogło dochodzić do niewłaściwego czy tez słabszego działania poszczególnych ziół.

Zakup ziół leczniczych do naszego użytku.

Aby zakupić dobre jakościowo i przede wszystkim skuteczne zioła lecznicze, trzeba będzie znaleźć solidny i profesjonalny sklep zielarski. Niektóre z ziół dostaniemy także w aptekach, aczkolwiek będą to zioła z reguły o najsłabszym działaniu. Profesjonalne mieszanki ziołowe, maści, preparaty i leki ziołowe dostaniemy tylko w sklepach zielarskich. Najlepszą zaś skarbnicą wiedzy na temat uprawy, zbioru i przygotowania ziół do leczenia są stare zapisy mnichów i zakonników. Oni to bowiem przed setkami lat, zaczęli gromadzić wiedzę dotychczas przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu tez, mogli zacząć ją upowszechniać, jak i zadbać o to aby nie została zapomniana w mrokach dziejów. Mimo tego nawet, iż w większości przypadków kościół stał na straży wiedzy i dbał o to, aby postęp w jakiejkolwiek dziedzinie jak najbardziej ograniczyć, w celu walki o władzę nad ludźmi. Tutaj jednak przyczynił się do upowszechnienia wiedzy na temat ziołolecznictwa i skuteczności stosowania poszczególnych ziół w poszczególnych schorzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *