Znajomość wszystkich wariantów dostępnych na rynku łożysk, jest praktycznie niemożliwa do osiągnięcia, niemniej jednak w niektórych branżach, warto znać przynajmniej podstawowe modele i ich możliwości. Oczywiście specyfikacji i dokładnych parametrów technicznych także nikt nie spamięta, ale od tego są już specjalistyczne katalogi. Przede wszystkim jednak, będąc konstruktorem maszyn przemysłowych, taka wiedza i umiejętne jej wykorzystanie będą jak najbardziej niezbędne. Warto tutaj więc przynajmniej w podstawowym zakresie ogarnąć niezbędną wiedzę i przygotować się do prawidłowego wykorzystywania potencjału, jaki drzemie w łożyskach specjalistycznych, poprzez ich skuteczne wykorzystywanie w konstruowanych przez siebie maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Zalety znajomości wielu typów łożysk.

Praktycznie każda maszyna i urządzenie przemysłowe, będą wykorzystywać łożyska w swoim funkcjonowaniu, toteż, warto aby zastosowane były łożyska jak najbardziej optymalne, gwarantujące maksymalny poziom osiągów pracy danego urządzenia. Do naszej dyspozycji będzie tutaj cały szereg różnorodnych typów i modeli łożysk, które różnić się będą przede wszystkim w zakresie konstrukcyjnym, a co za tym idzie, także funkcjonalnością. Niektóre z nich, będą idealnie nadawały się do przenoszenia obciążeń osiowych, inne do obciążeń promieniowych, a jeszcze inne skutecznie będą przenosić obciążenia obydwu typów. Znajdziemy tutaj łożyska kulkowe, szpilkowe, stożkowe, walcowe i wiele innych. Do tego jeszcze znajdziemy modele łożysk wahliwych, które pozwalają na lepsze ustawianie osiowe wału w jego oprawie. Na przykład bardzo często wykorzystywane specjalne łożyska wahliwe kulkowe. Generalnie rzecz biorąc, warto tutaj znać przynajmniej podstawowy podział, aby w toku konstruowania jakichkolwiek urządzeń, od razu mieć świadomość, jakie łożyska będą w danym przypadku rozwiązaniem idealnym.

Pozyskiwanie niezbędnych łożysk.

Drugą, zupełnie osobną kwestią będzie pozyskiwanie poszczególnych łożysk, co nie jest zadaniem najprostszym. Znalezienie odpowiedniego modelu i typu łożyska wymagać będzie sporej ilości czasu poświęconego na przejrzenie oferty danego dostawcy. W takich zaś sytuacjach, rozwiązaniem wręcz najlepszym będzie katalog internetowy z łożyskami, z możliwością zakupu, w którym będzie podawać nasze wymagania odnośnie danego łożyska, w kwestii jego parametrów technicznych, zaś katalog wskaże nam modele, spełniające nasze wymagania. Oczywiście jeszcze nie wszyscy sprzedawcy będą tego typu oferty katalogów mieć wdrożone w swojej ofercie, niemniej jednak wiele firm już takowe katalogi posiada. Ich instalacja jest bardzo korzystna, bowiem klient, nie musi marnować dużo czasu, tylko wybiera odpowiednie łożyska i od razu dokonuje zamówienia, aby zapewnić sobie maksymalizację efektywności wykorzystania swojego czasu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *