Samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych.

Samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych.

Samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych jest jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia. Aczkolwiek musimy pamiętać, iż jest to czynność obarczona dość sporym ryzykiem. Z prądem elektrycznym nie ma żartów. Jakikolwiek błąd podczas realizacji prac, może nas kosztować nawet życie. Porażenie prądem jest bardzo niebezpieczne, toteż warto odpowiednio się zabezpieczyć i przestrzegać pewnych zasad podczas realizacji tego typu prac. Oczywiście, w przypadku, kiedy nie będziemy czuli się wystarczająco dobrze, samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych może się okazać zbyt niebezpieczna. W takich sytuacjach, o wiele lepiej jest zatrudnić doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Będzie to dla nas jedno z lepszych rozwiązań, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Czy samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych może być niebezpieczna?

Jak najbardziej. Jakiekolwiek prace związane z instalacją elektryczną są niebezpieczne, toteż należy do nich podchodzić z należytą starannością. Jeśli zaś nie posiadamy stosownej w tym zakresie wiedzy, koniecznością będzie zatrudnienie profesjonalnego elektryka. Będzie się to wiązać oczywiście z dodatkowymi kosztami, aczkolwiek z całą pewnością jest rozwiązaniem gwarantującym nam wyższy poziom bezpieczeństwa.

Aby jednak samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych nie stwarzała nam zbyt wielkich zagrożeń. Należy przestrzegać pewnych zasad, które zagwarantują nam bezpieczeństwo podczas realizowanych prac.

Zasady bezpiecznej wymiany gniazdek elektrycznych.

Tak jak już wspomnieliśmy, samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych będzie wymagać od nas przestrzegania pewnych zasad, co przełoży się na zabezpieczenie nas przed porażeniem prądem elektrycznym. Zapewni nam także bezpieczeństwo podczas przyszłej eksploatacji instalacji elektrycznej. Poniżej przedstawiamy w kilku punktach najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych nie stwarzała niepotrzebnego zagrożenia.

  • Jakiekolwiek prace z prądem elektrycznym zaczynamy zawsze od odłączenia dopływu prądu na tablicy z bezpiecznikami – w nowych domach będziemy mieć dość sporo bezpieczników, bowiem każdy obwód będzie na osobnym, powinny być one precyzyjnie opisane, abyśmy mogli odciąć dopływ prądu od tych gniazdek, które będziemy wymieniać.
  • Niezależnie od punktu pierwszego, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, sprawdzamy ręcznie, czy do gniazdka doprowadzony jest prąd czy też nie – w tym celu stosujemy odpowiednie próbniki elektryczne. Czasami bowiem zdarza się tak, iż podczas wcześniejszych prac, coś poszło nieprawidłowo, iż dane gniazdo znajduje się obecnie na innym obwodzie elektrycznym.
  • Kiedy wszystko jest zabezpieczone, możemy starannie i pomału odkręcić gniazdko, i odłączyć od nieco przewody elektryczne. Następnie można zamontować nowe gniazdko, po czym starannie zamocować je w otworze ściennym.
  • Ostatecznie należy włączyć na powrót bezpiecznik i przeprowadzić sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa użytkowania nowego gniazdka. Stosujemy tutaj ten sam próbnik, który wskaże nam, czy do gniazdka prawidłowo dopływa prąd elektryczny.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych nie jest aż tak skomplikowana jakby się to mogło wydawać. Wystarczy dobrać odpowiednie gniazdka elektryczne do instalacji domowej, a następnie, zgodnie z powyższymi wskazówkami, przeprowadzić prace montażowe. Z całą pewnością, większość z nas powinna sobie z tego typu działaniami poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top