Na chwilę obecną, opakowania plastikowe stanowią najczęściej wykorzystywany rodzaj opakowań. Przede wszystkim do dystrybucji produktów w branży spożywczej, ale nie tylko. Trzeba stwierdzić, iż opakowania wytwarzane z tworzywa sztucznego, sprawdzają się w bardzo szerokim zakresie zastosowania. Charakteryzują się licznymi zaletami, które przyczyniają się tak dużej popularności. Warto więc przyjrzeć się tym wszystkim korzyściom nieco bliżej, co pozwoli nam zrozumieć dlaczego opakowania plastikowe są tak bardzo popularne. Z całą pewnością jest to popularność w stu procentach uzasadniona.

Czym charakteryzują się opakowania plastikowe?

Przede wszystkim, trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż opakowania plastikowe są szalenie trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wobec tego też, ich zastosowanie gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa dla dystrybuowanych w nich produktów. W przypadku innych rodzajów opakowań, jakiekolwiek zdarzenia transportowe najczęściej prowadza do uszkodzenia opakowań oraz zniszczenia zawartości. W przypadku opakowań plastikowych, takie sytuacje to zaledwie 0,7%. Możemy więc mówić o wysokim poziomie bezpieczeństwa w przypadku zastosowania tego typu opakowań.

Poza tym, opakowania wykonane z tworzyw sztucznych są bardzo proste i tanie w produkcji. Wyprodukowanie dowolnego typu opakowania kosztuje grosze, a można to zrobić bardzo szybko. Ostatecznie, mogą one także być wytwarzane z materiału pochodzącego z odzysku. Mamy więc do czynienia z opakowaniami PCR. Ten rodzaj opakowań nie może być jednakże zastosowany do produktów spożywczych, bowiem w procesie odzysku plastiku, niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Do transportu produkcji spożywczych, trzeba będzie więc stosować całkowicie nowe opakowania, wytworzone z nowego, ni używanego wcześniej tworzywa sztucznego.

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

Kwestią bardzo istotną jest fakt, iż opakowania plastikowe, mogą praktycznie bez żadnych ograniczeń, wielokrotnie być poddawane procesowi recyklingu. Dzięki temu, raz wytworzone opakowania wykonane z plastiku i PCR, możemy wykorzystywać wielokrotnie po odpowiednim przetworzeniu. Jest to bardzo ważne, bowiem na chwilę obecną podejście do recyklingu opakowań plastikowych jest jeszcze słabe. Niemniej jednak na forum UE, już prowadzone są prace mające na celu wdrożenie rozwiązań prawnych, zapewniających zwiększenie udziału opakowań z recyklingu w ogólnym rozrachunku.

Podsumowanie

Musimy więc powiedzieć sobie jasno i wyraźne, iż głównym celem dzisiejszego przemysłu jest wdrożenie rozwiązań, pozwalających na zwiększenie wykorzystania opakowań pochodzących z recyklingu. Takie odzyskane opakowania plastikowe będą z całą pewnością przyczyniać się do poprawy warunków do życia na naszej planecie. Przede wszystkim zaś, zapewnimy sobie to, iż przyszłe pokolenia, także dostaną w spadku planetę, nadająca się do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *