Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w Krakowie wyniósł w grudniu 5,9%, a w urzędzie pracy zarejestrowanych było 24 685 bezrobotnych. Był to najniższy wynik w ubiegłym roku, bardzo zbliżony do analogicznego okresu z roku 2012 (5,8%). Statystyki pokazują, że metropolia wciąż udanie broni się przed pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, a Kraków jest wśród pierwszej piątki miast wojewódzkich z najniższym bezrobociem (Poznań – 4,2%, Warszawa – 4,8%, Katowice – 5,4 Wrocław – 5,7%). W nadchodzącym roku najłatwiej o pracę będzie pracownikom branży IT, produkcji i przetwórstwa, handlu i usług z nim związanych, oraz pracownikom związanym z outsourcingiem.

Czempion outsourcingu – ofert pracy jest mnóstwo

Kraków znalazł się w czołówce światowego rankingu 100 najlepszych lokalizacji usług biznesowych sporządzonym przez Tholons. Stolica Małopolski zajęła w nim bardzo wysokie 9 miejsce i pozostawiła w tyle inne polskie miasta – dla porównania: Warszawa znalazła się w czwartej dziesiątce, a Wrocław na 65 miejscu. W mieście obecnie działa ponad 90 firm z branży nowoczesnych usług i zatrudniają one przeszło 30 tysięcy pracowników. Dynamiczny rozwój firm outsourcingowych sprawia, że wciąż nie brakuje ofert dla pracowników zajmujących się obsługą klienta i pracowników call-center. Na lepsze warunki zatrudnienia mogą liczyć osoby posługujące się językami obcymi, a w szczególności językiem angielskim. Poszukiwani są także pracownicy zajmujący się sprawami finansowo księgowymi ze znajomością języków obcych.

Barometr zawodów – kto znajdzie pracę?

Urzędy pracy zarejestrowały w grudniu najwięcej ofert pracy w zawodach, takich jak: sprzątaczka, doradca klienta, pracownik obsługi biura oraz pracownik oraz obsługi telefonicznej, listonosz, telemarketer, pielęgniarka oraz kierowca samochodu osobowego lub ciężarowego. Natomiast na portalach internetowych niezmiernie najwięcej ofert pojawia się do pracowników związanych z branżą IT, sprzedażą, nowoczesnymi technologiami oraz dla personelu zarządzającego średniego i wyższego szczebla. Barometr zapotrzebowania na zawody dla powiatu grodzkiego Krakowa wskazuje, że w 2014 roku wśród zawodów deficytowych, gdzie najłatwiej będzie można znaleźć zatrudnienie, znajdować się będą m.in.: administratorzy systemów komputerowych, inżynierowie automatyki i mechaniki, menedżerowie, projektanci i administratorzy baz danych, samodzielni księgowi, szefowie kuchni, lekarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, szefowie kuchni i inne.

Wśród profesji, które nie mogą liczyć na wysyp ofert pracy, a ilość kandydatów aplikujących na jedną ofertę będzie duża znalazły się m.in.: agenci ubezpieczeniowi, dziennikarze i redaktorzy, specjaliści ds. PR i reklamy, filolodzy i tłumacze, ekonomiści, inżynierowie leśnictwa, rolnictwa oraz ochrony środowiska, kelnerzy, kierowcy samochodów osobowych i dostawczych, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, pracownicy fizyczni, prawnicy, robotnicy budowlani, technicy budownictwa, specjaliści administracji publicznej i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *