Ze względu na podobne obawy i okoliczności zarażenia, często nie potrafimy rozróżnić grypy od przeziębienia. Nie jest to jednak takie trudne, a warto wiedzieć, na co w rzeczywistości chorujemy. Jaka jest różnica między przeziębieniem a grypą? Podpowiadamy!
Z medycznego punktu widzenia
Jeśli spojrzymy na tą sprawę pod kątem medycyny, grypa i przeziębienie to dwie, odrębne choroby zakaźne. Wywołują je inne wirusy. W przypadku grypy jest to wirus grypy, oznaczony symbolami A, B lub C, natomiast w przypadku przeziębienia jest to około 200 różnych wirusów, m.in wirusy paragrypy, RS czy adenowirusy. Mimo tych różnić, obie choroby atakują identycznie, zazwyczaj docierając do nas drogą kropelkową w pracy czy zatłoczonych tramwajach i autobusach.
Różnice w przebiegu
Tutaj różnice są już znacznie większe, niż mogłoby się wydawać. W przypadku grypy niezwykle rzadko pojawia się katar, który jednak zawsze towarzyszy przeziębieniom. Grypa ma również zazwyczaj ostry początek i gorączka może przekraczać nawet 39 st. C, natomiast przeziębienie rozwija się bardzo powoli i nie prowadzi do aż tak wysokich temperatur. Grypie mogą towarzyszyć nudności i biegunka, a także powikłania, takie jak zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego.
Czy występują różnice w leczeniu?
W przypadku przeziębienia naprawdę warto próbować od razu „wyleżeć” chorobę, gdy tylko rozpoczną się pierwsze objawy – ogólne osłabienie, katar, lekki ból gardła. Przeziębienie, w porównaniu do grypy, rozwija się powoli, mamy więc szansę na uniknięcie choroby, jeśli wspomożemy nasz organizm. Podczas gdy przeziębienie rozwija się od 4 do 14 dni, grypa daje nam tylko 2 dni do pełnych objawów – w drugim przypadku ta możliwość jest więc dużo mniejsza. Obie choroby należy wyleczyć, łącząc odpoczynek, ze zdrową dietą, ludowymi sposobami i osiągnięciami współczesnej medycyny. Najlepiej w zdrowych proporcjach.
Dowiedź się więcej o objawach przeziębienia z strony http://febrisan.pl/grypa-i-przeziebienie/