Ogrzewanie każdego domu jednorodzinnego czy też mieszkania, to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Przede wszystkim należy zastosować odpowiedni systemgrzewczy, gwarantujący wygodę jego eksploatacji, oraz komfort cieplny przez cały sezon grzewczy. Warto tutaj od razu powiedzieć sobie, iż w każdym domu trzeba będzie zastosować zupełnie inne rozwiązanie. Nie wszędzie będziemy musieli inwestować w kosztowne systemy. W starych budynkach, z reguły dość dobrze będzie sprawdzać się ogrzewanie opierające się o grzejniki ścienne. Oczywiście trzeba będzie je w pierwszej kolejności prawidłowo dobrać w stosunku do konkretnych pomieszczeń czy też pozostałych elementów systemu grzewczego.

Zalety stosowania grzejników ściennych.

Grzejniki ścienne, wbrew wszelkim pozorom zapewniają nam pewne zalety swojego zastosowania. Jedną z nich jest fakt wymuszania ruchu powietrza poprzez jego podgrzewania. Zimne powietrze trafia do wnętrza grzejnika od spodu, gdzie następnie jest podgrzewane i rozpędza się coraz bardziej wychodząc górną częścią pomieszczenia. Dzięki temu poprzez wymuszony ruch powietrza, będzie się ono rozprowadzać po całym pomieszczeniu zapewniając jego rozgrzewanie. Co ważne, grzejniki ścienne emitują dużo ciepła w bezpośrednim sąsiedztwie, co pozwala nam na przykład wygodnie suszyć pranie tuż obok grzejnika. Pozwala nam to także na wygrzanie się po powrocie z zimowego spaceru. No, na pewno nie zastąpi nam to ciepłej herbaty przy kominku, jednakże zawsze jest to bardzo przyjemne.

Dobór grzejników ściennych.

W przypadku zastosowania grzejników ściennych warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Jeśli będziemy je mieć zbyt małe, będą musiały pracować z silnie rozgrzanym czynnikiem grzewczym z instalacji. To z kolei będzie prowadzić do spalania się kurzu i jego osadzania się na ścianach. Już po pierwszym sezonie grzewczym zauważymy na ścianach nad grzejnikami wyraźne, czarne smugi. Aby tego uniknąć należy dobrać większe grzejniki, i zastosować w instalacji czterodrogowy zawór mieszający. W takiej konfiguracji nasz kocioł węglowy będzie mógł pracować w dalszym ciągu na wysokiej temperaturze w celu efektywnego spalania węgla a zawór mieszający będzie regulować temperaturę czynnika grzewczego wypuszczanego na grzejniki. Dzięki temu na grzejnikach będziemy mieć temperaturę rzędu 40-45 stopni a w domu ciepło i przyjemnie. Muszą to jednak być duże grzejniki o sporej powierzchni grzewczej.

Warto tutaj pamiętać, iż bez zaworu mieszającego, ograniczenie temperatury na kotle będzie niestety negatywnie wpływać na drożność kotła i przewodów kominowych. Spalanie węgla powinno odbywać się w odpowiednio wysokiej temperaturze, wobec czego ograniczenie mocy kotła do 45 stopni będzie powodować wydzielanie się dużych ilości substancji smolistych. Te zaś będą osadzać się na ścianach kotła i przewodów kominowych, doprowadzając z czasem do ich zarośnięcia. Będzie to przyczyną dodatkowych kosztów związanych z czyszczeniem komina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *