Zawsze interesowała mnie astronomia. Zajmuję się nią do dnia dzisiejszego, przy czym pasjonuje mnie nie tylko ona sama, ale sprzęty, jakie dzisiaj i kiedyś służyły obserwacji gwiazd. Szczególnie zainteresowały mnie swego czasu astrolabia. Te przyrządy astronomiczne są nie tylko skuteczne, ale także bardzo ładne. Przyjmuje się, że pierwsze astrolabium pochodzi ze starożytności i zostało wynalezione przez słynnego matematyka. Pozwalało ono na określanie szerokości geograficznej, stąd jego popularność wśród żeglarzy.

W każdym razie nie wiedzieć, czemu te małe urządzenia przykuły moją uwagę. Może dlatego, że, mimo iż tak wiekowe, doskonale się sprawdzają? Sama nie wiem. Jednak lubię oglądać te cacka. Zdarzyło mi się oglądać wspaniałą wystawę astronomiczną, której przedmiotem były właśnie astrolabia (snob-shop.pl – szeroki wybór). Spędziłam tam mnóstwo czasu, oglądając śliczne sprzęty i marząc o tym, by mieć własne, małe, piękne astrolabium. Wydawało mi się jednak niemożliwe, by moje marzenie mogło się spełnić, bowiem są to naprawdę drogie rzeczy.
I pewnego pięknego dnia moje marzenie się spełniło. Rodzina i znajomi, wzruszeni moją pasją, złożyli się i sprawili mi wspaniały prezent. Rzeczywiście dostałam swoje małe astrolabium, oczywiście nie takie wiekowe, tylko śliczną reprodukcję, która została wykonana dokładnie na podstawie starszego egzemplarza. To było niesamowite przeżycie, móc nie tylko trzymać to małe urządzenie w rękach, ale także sprawdzić, jak działa w czasach współczesnych.
Nie koniec jednak na tym. Moja pasja rosła i się umacniała, zatem kilka lat później sytuacja powtórzyła się. Znów znajomi postanowili spełnić moje marzenia. Teraz mam już dwa śliczne atrolabia, które są ozdobą mojej kolekcji. Czasem zapraszam  znajomych, by urządzić im mały pokaz możliwości tych prześlicznych małych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *