W budownictwie mieszkaniowym coraz częściej stosuje się wylewki anhydrytowe. Różnią się one od posadzki betonowej m.in. swoją lekkością i elastycznością. Poniżej ta wylewka zostanie krótko opisana.

Podstawowe zasady
Zacząć należy do kilku elementarnych uwag. Prawidłowo wykonana wylewka powinna być równa, niepopękana, powinna móc wytrzymać stosunkowo duże obciążenia oraz szybko schnąć. Gdy ponadto chce się zainstalować ogrzewanie podłogowe, to należy zwrócić uwagę na to, czy posadzka przewodzi ciepło. Wylewki anhydrytowe posiadają wszystkie powyższe cechy. Ich wielką zaletą jest ‘samopoziomowanie się’. Właściwość tę zawdzięczają swojej płynnej konsystencji. Sprawia ona, że wylewki są gładkie i równe, a przy tym tańsze, gdyż nie trzeba ich dodatkowo wyrównywać. Nie wymagają także szlifowania.

Łatwość wykonania
Wylewki anhydrytowe są bardzo łatwe w wykonaniu. Dzięki temu pomieszczenia mogą być szybciej wykończone. To zaś znacząco skraca czas budowy i ogranicza koszty. Omawiane wylewki bardzo szybko schną. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, co sprawia, że posadzki z niego wykonane są cienkie. Dzięki temu schną znaczenie szybciej, niż na przykład cement. Posadzki anhydrytowe, gdy wiążą, nie kurczą się. Dzięki temu nie wymagają dylatowania. Można je wylewać nawet na znacznych przestrzeniach. Ponadto przy charakteryzowanych posadzkach nie występują odkształcenia, które potocznie nazywa się ‘efektem miski’. Anhydryt bardzo dobrze przewodzi ciepło. Jego konsystencja sprawia, że wewnątrz wylewki nie tworzą się pęcherzyki powietrza, co sprawia, że ciepło jest łatwiej przenika przez warstwę wylewki. Dzięki temu ten materiał stanowi świetne uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Wylewki anhydrytowe są bardzo lekkie. Można je więc stosować także na drewnianych stropach.

Gdzie używamy anhydrytu?
Posadzki wykonane z omówionego materiału są wykorzystywane głównie w budownictwie mieszkaniowym i w budynkach użyteczności publicznej. Zdarza się jednak, że cechy jastrychu anhydrytowego doceniają właściciele hal fabrycznych i magazynów. Wylewają wtedy posadzki przemysłowe z wyżej omówionego materiału.

Inspiracją do powstania artykułu były wylewki anhydrytowe Impuls – http://www.posadzka-przemyslowa.pl/oferta/wylewki-anhydrytowe.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *