Wśród wszystkich alpejskich tras trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających jest bez wątpienia trasa Haute Route, wiodąca na wysokości ponad 3500 metrów. Dużą część trasy trzeba będzie pokonywać w uprzęży, ubezpieczając się wzajemnie z pozostałymi członkami wyprawy. Na tej trasie, w szczególności zaś na jej wysokogórskim odcinku, nie ma miejsca dla nowicjuszy. Tutaj niezbędne jest doświadczenie i odpowiednie umiejętności, jak również solidne przygotowanie kondycyjno fizyczne, oraz dobre wyposażenie alpinistyczne. Warto więc dokładniej przyjrzeć się wymaganiom trasy Haute Route, gdyż dla wielu może się ona okazać zbyt wymagająca.

Podstawowe informacje o trasie Haute Route.

Wybierając się na trekking alpejski trasą Haute Route, warto skorzystać w pierwszej kolejności z ofert biur podróży specjalizujących się w organizacji wypraw trekkingowych. Jednym z takich biur jest Apter, którego wyjazd na trasę Haute Route, można podzielić na dwa etapy:

  • Etap I – prowadzący szlakami turystycznymi, gdzie nie jest wymagane posiadanie specjalistyczneo sprzętu alpinistycznego.
  • Etap II – tura wysokogórska, wiodąca po lodowcach i bardzo trudnych przejściach na wysokości do 3700 m. n.p.m.. Na tym etapie niezbędne będą przede wszystkim raki, uprząż oraz czekan.

Warto tutaj dość precyzyjnie określić poziom swojego przygotowania i umiejętności, aby niepotrzebnie nie szarżować na drugi etap w chwili kiedy nie jesteśmy na to jeszcze gotowi. Zanim podejdziemy do tury wysokogórskiej, warto solidnie się do tego przygotować oraz nabrać doświadczenia na innych szlakach, chociażby takich jak nasza polska Orla Perć, czy też innych alpejskich szlakach wysokogórskich o mniejszym poziomie trudności.

Przygotowanie do tury wysokogórskiej.

Tutaj przede wszystkim trzeba będzie zaopatrzyć się w sprzęt alpinistyczny, czyli w raki, dolną uprząż oraz czekan. Oczywiście niezbędne będzie także doświadczenie w posługiwaniu się tego typu sprzętem, tym bardziej, iż odcinki na lodowcach i fragmenty wspinaczki będziemy pokonywać w uprzęży, ubezpieczając się wzajemnie z pozostałymi członkami wyprawy. Niezbędne przygotowanie obejmuje także solidne treningi siłowe i aerobowe, w celu poprawienia swojej siły fizycznej, jak i wydolności organizmu. jest to niezbędne, gdyż przez całą trasę będziemy musieli na plecach nosić dość ciężki ekwipunek, a w razie konieczności także i utrzymać na linie partnera. Oczywiście tego typu zdarzenia nie zdarzają się notorycznie, niemniej jednak trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, gdyż w górach, szczególnie tak wysokich, nie ma miejsca na żarty i brak przygotowania. Tutaj musimy przewidywać najgorsze, aby bezpiecznie powrócić z całej trasy. Bez względu jednak na te trudności, każdy kto przeszedł cała trasą, z całą pewnością powie, że warto poświęcić czas na przygotowanie i wysilić się prze kilka dni, aby ostatecznie mieć tę trasę na swoim koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *