Żyjemy w czasach otwartych granic, a podróże nie należą już do rzadkości. Wielu z nas ma bliskich, którzy często wyjeżdżają, a nawet mieszkają poza granicami kraju. Wakacje, czy znalezienie sobie miejsca do życia poza Polską kojarzą nam się zdecydowanie pozytywnie. Jednak nie zawsze tak jest. Możemy znaleźć się w sytuacji, w której bliska nam osoba umrze za granicami kraju.

Jest to wydarzenie trudne, nie tylko emocjonalnie. Jeżeli chcemy pochować zmarłego w Polsce, stajemy przed problemem sprowadzenia go z powrotem do kraju. Często nie mamy świadomości, co do czekających nas formalności oraz instytucji do jakich musimy się zwrócić. Zasadniczo mamy dwa wyjścia: możemy powierzyć sprawę firmie pogrzebowej, która zajmie się wszystkimi kwestiami prawnymi i transportem zwłok lub podjąć się tego samodzielnie. W takim wypadku musimy samodzielnie zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty oraz uzyskać zgodę na transport zwłok danym środkiem transportu.

Przewóz zwłok wymaga spełnienia wielu szczegółowych wymagań. Można używać tylko hermetycznie zamkniętych, specjalnych metalowych trumien. Również urna musi być zabezpieczona drewnianym opakowaniem. Nawet jeśli spełnimy wszystkie niezbędne warunki, linie lotnicze mogą nie zgodzić się na transport zmarłego. Często wymagana jest też obecność osoby, zlecającej przewóz zmarłego na pokładzie.

Sprowadzanie zwłok z zagranicy wymaga dopełnienia wielu formalności, co w przypadku śmierci najbliższego członka rodziny jest trudne. Dlatego w wielu wypadkach warto powierzyć to firmie, zajmującej się tym od lat i posiadającej doświadczenie. Specjalne domy pogrzebowe, które mają kontakt z konsulatami, pomogą nam, również skrócić czas całej procedury do minimum. Jest to istotne w sytuacji, gdy chcemy pożegnać się ze zmarłym i nie musieć zwlekać z ceremonią pogrzebową.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy | Epitafium Przewozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *