Na chwilę obecną mamy do wyboru stosunkowo sporo, różnorodnych rodzajów materiałów opałowych, a co za tym idzie, możemy dowolnie kształtować koszty ogrzewania naszego domu jednorodzinnego. Rzecz jasna, wybór odpowiedniego materiału będzie tutaj w stu procentach uzależniony od rodzaju kotła jaki posiadamy. Każdy producent kotłów centralnych będzie w tym przypadku precyzyjnie określał rodzaj materiałów do spalania których dostosowany jest wyprodukowany przez niego kocioł. Warto tego zalecenia przestrzegać, bowiem wydłuża nam ono żywotność kotła, a co więcej, niektóre materiały, po prostu nie będą się palić i doprowadzą raczej do zapchania kotła niż do osiągnięcia jakiejkolwiek temperatury. W zależności więc od tego jakie materiały możemy spalać, takie też powinniśmy kupować, zaś do wyboru mamy ich stosunkowo sporo.

Drewno

Zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie, aczkolwiek kosztowne i mało energetyczne. Opalanie drewnem w kotłach centralnych jest absolutnie pozbawione sensu, bowiem zmarnowalibyśmy niesamowicie duże jego ilości, a nie osiągnęli odpowiednich warunków. Ponadto, drewno spala się bardzo szybko, przez co tez musielibyśmy stale odwiedzać kotłownię. Powinniśmy się tutaj ograniczać, do zastosowania drewno tylko i wyłącznie do rozpalania ognia w piecach centralnych, do czego sprawdza się ono wyśmienicie.

Węgiel

Jeden z najbardziej efektywnych materiałów opałowych, w zależności od wartości energetycznej. Jest to jednocześnie najdroższy materiał opałowy, aczkolwiek w zamian otrzymujemy niesamowicie wysoki poziom efektywności, a co za tym idzie, warto korzystać z tego rodzaju materiału. Tym bardziej, iż zdecydowana większość kotłów centralnego ogrzewania, będzie tutaj dostosowana do spalania tego właśnie materiału opałowego.

Miał

Jest to pył węglowy osadzający się na dnie zbiorników mułowych, gdzie wypłukiwana jest woda dołowa z dużą zawartością tego pyłu. W odpowiednich kotłach okazuje się bardzo dobrym materiałem, którym można naprawdę ekonomicznie ogrzewać nasze domy. Okazuje o ponad 50% tańszy od węgla, przy czym w kwestii ilości spalanego mułu, wychodzi to podobnie jak w przypadku węgla. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie tego rodzaju materiału opałowego będzie dla nas kwestią zdecydowanie najkorzystniejszą.

Gdzie kupować materiały opałowe?

Zdecydowanie najlepiej jeśli pozyskiwać będziemy u autoryzowanych dostawców, takich jak Mervex, na którego stronie internetowej pod adresem mervex.pl można znaleźć aktualną listę rodzajów materiałów opałowych posiadanych w dystrybucji. Bardzo ważne jest tutaj także to, skąd dany materiał pochodzi, bowiem na każdej kopalni będzie wydobywany węgiel zupełnie innej kategorii energetycznej, a co za tym idzie, inne tez osiągniemy efekty spalania. Każdy dostawca, w tym także Mervex, wyszczególnia bardzo starannie z której kopalni pochodzi dany sortyment węgla, dzięki czemu wiemy, który będzie dla nas najodpowiedniejszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *