Import pojazdów samochodowych i zakup samochodów używanych jest na terenie Polski bardzo popularnym zjawiskiem. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z opcji importu swojego samochodu z zza granicy lub też kupna go w krajowym komisie samochodowym.

W przypadku wszystkich samochodów potrzebne są oczywiście przeglądy rejestracyjne – dokumenty z badania technicznego dostarczane są następnie do wydziału komunikacji dowolnego starostwa powiatowego. Tam właśnie odbywa się już proces rejestracji samochodu na terenie RP. Przyjrzymy się zatem, jakie badania są potrzebne w przypadku sprowadzania samochodu zza granicy.

Wymagania dotyczące sprowadzanych samochodów

Generalnie, to wymogi są stałe dla wszystkich pojazdów samochodowych rejestrowanych po raz pierwszy w Polsce. Nie każdy samochód sprowadzony zza granicy, nawet w sprawnym stanie będzie mógł być dopuszczony do ruchu drogowego na terenie Polski. Sprowadzając samochód z np. Wielkiej Brytanii zanim przeprowadzona zostanie diagnostyka pojazdów, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie samochodu do przeglądu technicznego. Konieczne będzie między innymi wymienienie lamp przednich, które w przypadku brytyjskich samochodów mają odwrócony układ wiązki – więc, w warunkach polskich dróg dochodziło by do nadmiernego doświetlania środka jezdni i oślepiania innych kierujących. Podobnie tyczy się to oświetlenia przeciwmgłowego oraz świateł wstecznych i lusterek.

Jeśli rejestrujemy tzw. samochód przekładany to konieczne będzie jeszcze więcej dodatkowych prac. W celu uzyskania właściwej homologacji i rejestracji pojazdu konieczne będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Istotna będzie również dodatkowa diagnostyka pojazdów pod kątem sprawności kolumn kierowniczych i układu sterowania przepustnicą i hamulcami.

Gdzie udać się w celu realizacji badań?

Wszelkie przeglądy rejestracyjne realizowane są przez certyfikowane i licencjonowane stacje kontroli pojazdów. Wpis do ewidencji dokonywany jest przez wojewodę. Stacje w chwili obecnej zajmują się również rejestracją danych pojazdów w systemie CEPiK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *