Osiągnięcie czystej atmosfery na warsztacie lakierniczym.

Osiągnięcie czystej atmosfery na warsztacie lakierniczym.

Utrzymanie czystej atmosfery roboczej w warsztacie lakierniczym, stanowi podstawę efektywnej pracy. Chodzi tutaj oczywiście zarówno o kwestię dobrych warunków pracy dla pracowników, jak również o kwestię jakości realizowanych prac lakierniczych. Aby prace lakiernicze mogły być realizowane na wysokim poziomie jakości, kwestia kluczową jest osiągnięcie czystej atmosfery na warsztacie. Jakiekolwiek lotne zanieczyszczenia, unoszące się w przestrzeni roboczej, stanowią poważne zagrożenie dla jakości realizowanych prac lakierniczych. Warto pochylić się nad tym zagadnieniem nieco bardziej, bowiem zapewnienie sobie wysokiej jakości realizowanych prac, przekłada się na zyskowność całego warsztatu lakierniczego.

Czy osiągnięcie czystej atmosfery roboczej na warsztacie lakierniczym jest trudne?

To oczywiście będzie zależne od wielu czynników. Niektóre warsztaty, będą już posiadać częściowo przygotowaną infrastrukturę, w innych trzeba będzie działać od podstaw. W pierwszym przypadku, nie powinno być większych trudności. W drugim pojawiać się będą przede wszystkim stosunkowo wysokie koszty.

Jednym z najważniejszych elementów, które są niezbędne do osiągnięcie czystej atmosfery roboczej, będzie system wentylacji. Niemniej jednak sama wentylacja to jeszcze nie wszystko. Trzeba tutaj zadbać o to, aby jednocześnie realizowany był proces filtracji powietrza wtłaczanego do wnętrza warsztatu. Chodzi o to, aby wraz z wtłaczanym powietrzem, do wnętrza nie przedostawały się zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego. Będą one bowiem stanowić poważne zagrożenie dla jakości. Unoszące się w warsztacie zanieczyszczenia, mogą mieszać się z mgiełką lakiernicza i osiadać na lakierowanych przedmiotach. To z kolei prowadzić do obniżenia jakości realizowanych prac lakierniczych.

Jeśli więc warsztat dysponuje już systemem wentylacji, to wystarczy go lekko dostosować, tak aby na kanałach wlotowych, zainstalować odpowiednio dobrany filtr kieszeniowy, który będzie wychwytywać wszystkie zanieczyszczenia atmosferyczne. W przypadku kiedy systemu wentylacji nie ma, trzeba będzie niestety wykonać całą instalację od podstaw. Jest ona niestety niezbędna, toteż trzeba będzie ponieść z tego tytułu dość spore koszty.

Filtracja wewnętrzna

Poza kwestią filtracji powietrza wtłaczanego do wnętrza warsztatu, trzeba także zwrócić uwagę na kwestię zanieczyszczeń powstających wewnątrz warsztatu. Tak samo jak tych zanieczyszczeń, które mimo wszystko przedostaną się przez zainstalowany filtr kieszeniowy. W celu ich wychwycenia, stosuje się odpowiedniej jakości filtry wewnętrzne. W tym zakresie, praktycznie każdy dostawca filtrów warsztatowych dla lakierników będzie w stanie skutecznie doradzić rodzaj i typ filtrów, które należy zastosować w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów filtracji. W każdym razie, trzeba będzie z tego tytułu ponieść pewne koszty. Nie są one jakoś specjalnie wygórowane, niemniej jednak musimy się z nimi liczyć. W przeciwnym razie, zanieczyszczenia wewnętrzne będą wywierać negatywny wpływ na jakość realizowanych prac lakierniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top