Wszystkie dzieci znają bajkę o „Jasiu i Małgosi”, wszyscy przeżywaliśmy tę na poły mrożącą krew w żyłach historię, w której na życie biednych  bohaterów nastawała zła i okrutna czarownica. Historia ta ma ciekawą konstrukcję – najpierw  dzieci zaznały biedy, a potem nagle otrzymały możliwość spełnienia swoich marzeń o nasyceniu – znajdują w lesie cudowną czekoladową chatkę, otoczoną płotkiem z pierników.

W różnych wersjach tej bajki można znaleźć coraz to nowe słodycze, ale do najbardziej tradycyjnych należą pierniki, cukierki i lizaki. Co było dalej w naszej bajce – każdy z nas wie,w końcu zła Baba Jaga została sprytnie pokonana, dzieci zdobyły jej chatkę i wróciły do domu.

Słodkie  wspomnienia i marzenia  z dzieciństwa pozostają na zawsze, a te o słodyczach chyba najłatwiej jest spełnić. Dlaczego tak lubimy słodki smak – naukowcy twierdzą, że jest to związane z faktem, iż nasz pierwszy pokarm – mleko matki miało lekko słodki, waniliowy smak. Wszystkie słodycze są przedłużeniem tego najbardziej beztroskiego z etapów naszego życia,  gdzie jedynym naszym zadaniem było spijanie słodkiego pokarmu i rozwijanie się .

We wszystkich miastach i małych wioskach znajdują się sklepy w których wszystkie babcie znajdą ulubione słodycze na prezent dla wnuków. Są tacy którzy uwielbiają czekoladę, inni znowu gustują w żelkach, dla innych spełnieniem marzeń byłby sklep z krówkami.

Jakie te tradycyjne cukierki? Przede wszystkim słodkie i mleczne, bywają kruche lub ciągnące, z przeróżnymi dodatkami – z makiem, z rodzynkami,  z czekoladą , z migdałami … Są tacy, dla których to właśnie pyszne krówki to idealne słodycze na prezent. Rozkoszny jest widok maluchów,  którym ciągnące krówki całkowicie zalepiły ich słodkie buziaki, przysparzając niemało kłopotu  mamom, które z wielkim trudem muszą potem zmyć te słodkie i jakże lepkie plamy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *