W dzisiejszych czasach każdy z nas może wydrukować sobie dowolny tekst, także w formie książki. Zdarza się, że pisarze, po odrzuceniu ich tekstu przez wydawnictwo, decydują się wydać swoje dzieło własnym sumptem. Jest to oczywiście kosztowne przedsięwzięcie, ale też często jedyny sposób, by utwór ujrzał światło dzienne i miał okazję być poddany ocenie większej ilości czytelników.

Praktycznie każda drukarnia, do której się zwrócimy, ma w swojej ofercie wydruki książek. Do niektórych nawet nie musimy udawać się osobiście, gdyż można złożyć zamówienie online. Wystarczy przesłać tekst, który chcemy wydrukować, a następnie w odpowiednim formularzu na stronie internetowej wybrać wszystkie interesujące nas opcje. Oferta drukarni jest bardzo bogata i zróżnicowana pod każdym względem. Mamy do wyboru papier o rożnej gramaturze i odcieniu, kilkanaście wersji układu teksu na stronach, różne rodzaje czcionek itd. Oprócz tego drukarnia wykona dla nas podstawowe usługi wydawnicze, do których należy na przykład skład, korekta i projekt okładki.

Jeśli projekt okładki będzie już gotowy, pozostaje tylko oprawić książkę, a tym zajmą się już specjaliści z działu introligatorstwo. To w ich rękach książka przybierze swój ostateczny kształt. Zanim trafi ona do introligatorni musimy zdecydować, czy ma być ona tylko klejona, czy również szyta. Oprawy szyte są gwarancją dłuższej żywotności. Możemy tez wybrać oprawę twardą lub miękką (ze skrzydełkami lub bez), okładkę błyszczącą lub matową, lakierowaną całościowo lub fragmentarycznie.

Introligatornia w nowoczesnej drukarni dysponuje maszynami i urządzeniami, które pozwalają na wykonanie wszelkich prac w krótkim terminie i w najwyższej jakości. Dzięki temu zamówione tam wydruki książek będą cieszyły ich właścicieli przez długie lata. Trzeba jeszcze tylko czekać na czytelników, którym dzieło przypadnie do gustu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Skleniarz (print in Poland, drukarnia w Krakowie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *