Pod pojęciem motoryka mała kryje się sprawność rąk i paluszków. Jej nieprawidłowy rozwój może być przyczyną wielu problemów w okresie szkolnym. Warto więc zawczasu zadbać o to, by motoryka mała rozwijała się w odpowiednim tempie. Jak to zrobić?

Nawlekanie

Doskonałym ćwiczeniem, które wspomaga rozwój sprawności paluszków, jest nawlekanie. Można nawlekać cokolwiek: koraliki, guziki, makaron czy owoce. Ważne, by dostosować rozmiar sznurka i nawlekanych rzeczy do umiejętności malucha. Im dziecko mniejsze, tym sznurek i dziurki powinny być większe. Potem, im paluszki są sprawniejsze, tym bardziej możemy podnosić poprzeczkę i proponować trudniejsze zadania.

Przelewanie lub przesypywanie

Idealnym miejscem na ćwiczenia z motoryki małej może być wanna lub piaskownica. Daj dziecku dwa kubeczki i niech przelewa wodę z jednego do drugiego. Możesz mu również zaproponować przesypywanie piasku lub kamyków z jednej foremki do drugiej. Jeśli jesteś gotów na bałagan w kuchni, to możesz również zaprosić dziecko do przesypywania makaronu, mąki, orzechów czy innych kuchennych ingrediencji. Nie ważne co, byle przesypywało.

Lepienie

Kolejnym doskonałym sposobem na pracę nad motoryką małą jest lepienie. Możecie lepić z plasteliny, ciastoliny, modeliny, masy solnej czy piankoliny. Świetnie do tego celu nadaje się również piasek kinetyczny czy sprytna plastelina. Podczas ugniatania, wałkowania, kręcenia kulek dziecko nieświadomie poprawia sprawność dłoni i palców, mając przy tym ogromną radochę.

Świetne rozwiązania na nudę dla dziecka znajdziesz także w artykule http://www.sanostol.pl/rozwoj-dziecka/10-sposobow-na-jesienna-nude

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *