Bezsenność to innymi słowy zaburzenia prawidłowej higieny snu, powodowane różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to bardzo poważna i uciążliwa dolegliwość. Osoba cierpiąca na bezsenność jest ciągle niewyspana i przemęczona, w wyniku czego ma trudności z normalną aktywnością w ciągu dnia. Przejawia silne trudności z koncentracją, oraz z wykonywaniem prostych czynności. Warto więc pamiętać o tym, iż bezsenność jest chorobą jak każda inna, a co za tym idzie, można ją skutecznie leczyć. Możliwe jest nawet leczenie ziołami, aczkolwiek to rozwiązanie sprawdza się zdecydowanie najlepiej w przypadku mniej uciążliwych postaci choroby. W poważniejszych przypadkach, koniecznością będzie leczenie farmakologiczne.

Objawy bezsenności.

Przede wszystkim, zacząć wypada od tego, na jakich podstawach możemy stwierdzić, iż dana osoba będzie mieć problemy z bezsennością. Najlepiej będzie tego dokonać poprzez sprawdzenie, czy występują u nas objawy charakterystyczne dla tej choroby. Objawy wskazujące na problem bezsenności wyglądają najczęściej tak:

 • Trudności z zasypianiem
 • Łatwe wybudzanie się w nocy
 • Koszmary senne
 • Bóle głowy
 • Sen wyjątkowo lekki lub praktyczny jego brak w ciągu nocy.

Diagnozując u siebie powyższe objawy, możemy stwierdzić, iż mamy do czynienia z problemem bezsenności. Oczywiście warto tutaj o d razu zaznaczyć, iż bezsenność może być dolegliwości krótkotrwałą, która samoczynnie zanika po kilku dniach, przy której nie trzeba podejmować żadnych specjalnych kroków. Może też być przewlekłą chorobą, czyli występującą powyżej 3 tygodni, w którym to przypadku koniecznością jest wizyta u lekarza.

Najczęstsze przyczyny bezsenności.

Bezsenność, tak samo jak każda inna choroba oraz dolegliwość, wywoływana jest innymi czynnikami zewnętrznymi. Praktycznie nie zanotowano przypadku, w którym bezsenność nie byłaby powodowana jednym z poniższych przypadków:

 • Problemy natury zawodowej
 • Niepowodzenia w życiu osobistym
 • Trudna sytuacja życiowa
 • Czynniki zewnętrzne wywołujące bezsenność: upał, silny hałas, nazbyt ostre światło
 • Nadmierne ilości spożywanej kofeiny
 • Dodatkowe dolegliwości fizyczne związane z higieną snu, takie jak chrapanie, bezdech senny, narkolepsja czy też lunatyzm.

W większości więc przypadków wystarczającym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie czynnika wywołującego problem bezsenności, aby z czasem doprowadzić do powrotu do właściwej higieny snu. Aczkolwiek niekiedy niestety nie jest to takie proste.

Leczenie bezsenności.

Najważniejsze w leczeniu bezsenności będzie wyeliminowanie czynnika ją powodującego. To jednak nie zawsze będzie wystarczającym rozwiązaniem, dlatego też, proces leczenia niejednokrotnie jest dodatkowo wspierany odpowiednimi lekami, zarówno ziołowymi jak i farmakologicznymi. Dodatkowo przydatnym będzie zmiana trybu życia, który także wywiera wpływ na naszą higienę snu. Tutaj istotne może być na przykład podjadanie przed snem, spędzanie zbyt dużo czasu przed telefonem, czy też przed telewizorem. W trakcie terapii, możemy dostać leki takie jak benzodiazepin, leki nasenne, czy też przeciwdepresyjne oraz uspokajające. Kluczowe będzie tutaj przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Dzięki temu, bezsenność może zostać stosunkowo szybko i przede wszystkim skutecznie wyleczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *