W trakcie przeprowadzania jakichkolwiek prac remontowych w swoim własnym domu, bardzo często zachodzi konieczność przeprowadzenia modernizacji istniejącej instalacji elektrycznej. W wielu przypadkach będziemy musieli wymienić nie tylko poszczególne gniazdka i łączniki elektryczne, ale także całe przewody, aby w ten sposób podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim domu. Spójrzmy na to zagadnienie nieco bliżej i dokładniej aby sprawdzić, kiedy będziemy musieli wymieniać całą instalację elektryczną wraz z przewodami, a kiedy będziemy mogli pozostawić istniejące przewody, a wymienić tylko gniazdka elektryczne oraz łączniki instalacyjne.

Kiedy należy wymienić przewody elektryczne?

Konieczność wymiany przewodów elektrycznych z reguły ma miejsce w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze starym domem, a w związku z tym, także ze starą instalacją elektryczną. W wielu bowiem starych instalacjach, z reguły nie występowało zbyt duże obciążenie, a co za tym idzie, stosowano słabe przewody aluminiowe, perfekcyjnie sprawdzające się w przypadku doprowadzania prądu do jednego punktu oświetlenia oraz ewentualnie jednego czy dwóch, słabo obciążonych gniazdek elektrycznych. Na chwilę obecną jednak mamy do czynienia z wykorzystywaniem o wiele większej ilości urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie, będziemy musieli zastosować bezpieczniejsze przewody. Po prostu, gniazda prądowe instalacji elektrycznej będą bardziej obciążone odbiornikami prądu, a co za tym idzie, musimy zastosować przewody o większym przekroju, wykonane z bardziej wytrzymałego na temperaturę materiału, czyli najlepiej z miedzi. Dzięki temu też, unikniemy wielu poważnych problemów w przyszłości, związanych z przetopieniem się aluminiowych przewodów, a co za tym idzie, zapewnimy sobie spokój na wiele najbliższych lat.

Wymiana gniazd i łączników.

Oczywiście w każdym takim przypadku, konieczna będzie jeszcze pełna wymiana wszystkich gniazdek i łączników, aby elementy te nie powodowały jakichkolwiek zwarć w instalacji. Nowe elektroinstalacyjne łączniki elektryczne oraz gniazdka prądowe, są wykonane z zastosowaniem nowych osiągnięć techniki w tym zakresie, skutkiem czego są o wiele bardziej bezpieczne w eksploatacji. Przede wszystkim w przypadku gniazdek, posiadają one odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym żadne dziecko nie będzie w stanie w przypływie nagłej pomysłowości wsadzić do gniazdka gwoździa czy tez kawałka jakiegoś drutu. Gniazdka te są bowiem wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym będziemy mieli utrudnione włożenie nawet wtyczki. Trzeba się będzie po prostu troszkę do tego przyłożyć i włożyć w tę czynność większą siłę, ale w zamian za to zyskamy wyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji naszej instalacji, co przecież w każdym przypadku powinno być dla nas kwestią zdecydowanie najbardziej istotną. Bezpieczeństwo w swoim domu ponad wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *