Rola kredytu gotówkowego w systemie finansowym gospodarki

Rola kredytu gotówkowego w systemie finansowym gospodarki

Zepsuta lodówka lub odkurzacz, spóźniona wiadomość od nauczyciela o wycieczce, na którą chcielibyśmy wysłać nasze dziecko, nagła potrzeba wymiany stale psującego się samochodu na lepszy model – to tylko niektóre przykłady inwestycji realizowanych dzięki udzielanym przez banki kredytom gotówkowym. Dziś nie zaskakuje nas zresztą już ani to, że bank otwiera przed nami tego rodzaju możliwości, ani to, że korzysta z nich coraz większa grupa naszych rodaków. A przecież kredyty gotówkowe nadal mogą być uważane przez nas za stosunkowo nowe rozwiązania pojawiające się na krajowym rynku usług bankowych, niedawno bowiem obchodziły zaledwie dwudzieste urodziny.

Zapotrzebowanie na kredyty gotówkowe pojawiło się w tym samym monecie, w którym na falki przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pożegnaliśmy się z gospodarką centralnie planowaną. Do tej pory brak pieniędzy wcale nam nie doskwierał. Przeciwnie, niemal każdy konsument dysponował pewnymi oszczędnościami, ich posiadanie często mijało się jednak z celem. Sklepy straszyły pustymi półkami, a zakup dóbr luksusowych w zdecydowanej większości przypadków był możliwy nie wówczas, gdy mieliśmy odpowiednią ilość środków finansowych, ale znajomości i dobrze rozwiniętą sieć kontaktów.

Gospodarka oparta na zasadach wolnorynkowych obalała ten stan rzeczy. W sprzedaży pojawiły się bardzo interesujące produkty i usługi, znakiem nowych czasów było jednak to, że ich cena została dostosowana do rzeczywistej wartości tego rodzaju rozwiązań. Osoby, które chciały wejść w ich posiadanie nie musiały już martwić się o braki rynkowe, musiały jednak liczyć się z tym, że ich skromne oszczędności wcale nie umożliwią spełnienia wszystkich marzeń. Rozwiązaniem całkiem nowego problemu była oczywiście rezygnacja z części zachcianek, niekiedy jednak okazywało się, że pewne produkty są nam po prostu niezbędne. W takiej sytuacji wyrzekanie się ich działało na naszą niekorzyść, nikt nie był więc w szczególny sposób zaskoczony pojawieniem się rozwiązań, które mogły sprostać naszym problemom. Rozwiązaniami tymi były właśnie najtańsze kredyty gotówkowe, które do dziś są uważane przez sporą grupę naszych rodaków za wybawienie wówczas, gdy ich sytuacja ekonomiczna pozostawia wiele do życzenia.

Oczywiście, kredyt gotówkowy początkowo był mało znanym produktem bankowym, a co za tym idzie, zasad korzystania z niego musieli uczyć się zarówno klienci instytucji finansowych, jak i same banki. Niestety, prawo zawsze podążało krok za rzeczywistością, pewne zmiany poprawiające pozycję klienta zabiegającego o tego rodzaju wsparcie wprowadzano więc przede wszystkim wówczas, gdy okazywało się, że dotychczasowe przepisy nie tylko trąca na aktualności, ale również mogą szkodzić. Na szczęście, na początku dwudziestego pierwszego wieku możemy już mówić o tym, że kredyty gotówkowe nie mają przed nami tajemnic. Owszem, wielu naszych rodaków ma problem z korzystaniem z ich walorów, trudności pojawiają się jednak na ogół na ich własne życzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top