Naturalną rzeczą jest, iż posiadając konto bankowe jego właściciel wykonuje z jego udziałem określone działania – przelewy, zlecenia stałe etc. Pytanie brzmi jak opłacalne jest wykonywanie tego typu działań na koncie oszczędnościowym?

Główną zaletą, którą oferuje konto oszczędnościowe jest stały dostęp do oszczędności, bez strachu przed utratą zgromadzonych odsetek. Jednak swobodny dostęp to jedno – częste wykonywanie wypłat i przelewów z rachunku oszczędnościowego co zupełnie coś innego.

Konto oszczędnościowe a stałe wydatki, wypłaty, przelewy…

Okazuje się, że większość dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie kont oszczędnościowych dobrze sprawdza się w zakresie lokowania oszczędności i zarabiania na nich, ale nieco gorzej wypada pod względem kosztów zarządzania swoim kapitałem. Z reguły banki pozwalają na wykonywanie określonej liczby darmowych przelewów i wypłat z tego typu kont. Nie jest to jednak duża liczba – najczęściej wynosi ona …1. każdy kolejny przelew będzie kosztować inwestora określoną kwotę – zgodną z tabelą opłat. Jeśli więc zamierzamy często korzystać z wpłaconych na konto oszczędności, musimy liczyć się z tym, iż koszt wykonywania poszczególnych operacji może być droższy niż uzyskane w ten sposób odsetki od oszczędności.

Reasumując: jeśli zamierzamy wykonywać wiele operacji z rachunku, lepszym rozwiązaniem będzie nieoprocentowany rachunek bieżący. Konta oszczędnościowe świetnie sprawdzają się jako bezpieczna inwestycja, ale nie jako miejsce do przechowywania pieniędzy przeznaczonych na pokrywania bieżących wydatków. W tym wypadku zdecydowanie lepiej posiadać oddzielne konto osobiste do zarządzania codziennymi wydatkami, a jednocześnie posiadać rachunek oszczędnościowy, na który można swobodnie przelewać wszelkie nadwyżki finansowe. Jest to lepsze rozwiązanie niż posiadanie lokaty, pod tym względem, iż na lokatę nie mamy możliwości swobodnego wpłacania dodatkowego kapitału. Raz zamrożone środki muszą „odczekać swoje”. Dopiero po skończeniu trwania umowy o lokatę mamy możliwość zarządzania swoim kapitałem. Pod tym względem konta oszczędnościowe wypadają zdecydowania lepiej niż lokaty terminowe, które choć często odznaczają się wyższym oprocentowaniem, nie są tak elastyczne jak konta oszczędnościowe.

Decydując się na wybór konta oszczędnościowego warto przeanalizować ranking kont oszczędnościowych dostępny na konta-oszczednosciowe.blogspot.com, z którego dowiemy się o bieżących promocjach i ofertach mniejszych i większych banków. Warto wybierać te rozwiązania, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom, preferencjom i możliwościom. Dla jednego inwestora najważniejsze jest oprocentowanie konta. Dla innego kluczowa jest ilość darmowych wypłat i przelewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *