Różnorodne rodzaje pędzli budowlanych, pozwalają nam na skuteczna realizację zróżnicowanych prac malarskich. Każdy z nich będzie przeznaczony do innych zadań, choć z góry możemy powiedzieć, iż wszystkie razem, będą przede wszystkim przeznaczone do realizacji prac wykończeniowych w malarstwie. Duże powierzchnie będziemy pokrywać farbami przy pomocy wałków, szczotek, czy też nawet natryskowo. Niemniej jednak, już wszystkie narożniki, obróbki okien i drzwi, czy też trudno dostępne miejsca, trzeba będzie wykańczać pędzlami. Warto tutaj więc wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje pędzli budowlanych, oraz jak z nich korzystać i w jakim zakresie najlepiej się sprawdzają.

Podstawowe rodzaje pędzli budowlanych.

Oczywiście my tutaj przedstawimy jedynie najważniejsze rodzaje pędzli budowlanych. Wynika to z faktu tego, iż jest ich tyle, że po prostu brakło nam miejsca i czasu na ich zaprezentowanie. Na bardziej specjalistyczne pędzle budowlane jeszcze przyjdzie czas, i z całą pewnością także się nimi zajmiemy.

Najpopularniejsze rodzaje pędzli budowlanych przedstawiają się następująco:

  • Pędzle płaskie – czyli najbardziej podstawowe pędzle, przy pomocy których można realizować wykończenia w narożnikach i obróbkach okiennych oraz drzwiowych
  • Pędzle kątowe – to pędzle lekko wykrzywione, dzięki czemu możemy dostać się do trudniej dostępnych miejsc.
  • Pędzle okrągłe – pędzle przeznaczone do prac wykończeniowych, choć czasami także do malowania większych powierzchni.
  • Pędzle krzywaki – idealne do malowania powierzchni za grzejnikami oraz w innych trudno dostępnych miejscach
  • Pędzle do szprosów – odmiana pędzla okrągłego z włosiem ściętym w szpic
  • Pędzle owalne – uniwersalne pędzle łączące w sobie zalety pędzli okrągłych oraz płaskich. Umożliwia sprawne odcinanie kolorów, aczkolwiek może być także stosowany do szybkiego nanoszenia farb na większych powierzchniach.

Tak jak już wspomnieliśmy, nie są to z całą pewnością wszystkie rodzaje pędzli budowlanych. Znajdziemy ich o wiele więcej, jak chociażby pędzle angielskie. Do tego trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kwestię rodzaju zastosowanego w danych pędzlach włosia, co także będzie je od siebie odróżniać. W każdym razie, podstawowa wiedza w tym zakresie, jest bardzo ważna, bowiem pozwala nam prawidłowo dobierać pędzle do poszczególnych zastosowań malarskich,

Podsumowanie.

Kluczową kwestią w tym przypadku jest jednakże to, aby precyzyjnie określać potrzebne w danym przypadku rodzaje pędzli budowlanych oraz skutecznie z nich korzystać podczas realizacji prac malarskich. Należy też pamiętać, iż nie każdy pędzel budowlany typu płaskiego będzie taki sam. Dochodzą tutaj bowiem także wspomniane już przez nas różnice w typie zastosowanego włosia, oraz w samej ergonomii konstrukcji pędzla. Kluczowe jest więc staranne sprawdzenie każdego z nich w zakresie eksploatacyjnym. Jednym słowem, nie wszystkie rodzaje pędzli budowlanych, będą sprawdzać się dla każdego z nas. Czasami po prostu konstrukcja danego pędzla będzie dla nas nazbyt niewygodna, abyśmy mogli go używać na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *