Już niedługo wielu użytkowników telewizji, którzy wykorzystują na co dzień telewizję analogową, będzie musiało przestawić się na odbiór cyfrowy. W związku z tym z każdym miesiącem zwiększa się popyt odnośnie anten, tunerów do odbioru telewizji dvb-t.
W telewizji możemy obejrzeć spoty, jakie informują nas, na jakim terenie wyłączana jest telewizja analogowa.
Ale co musimy posiadać, aby bez najmniejszego problemu odbierać cyfrową telewizją na swoim telewizorze?
Jeśli dysponujemy odbiornikiem z mpeg-4, to nasza sytuacja jest prosta, wystarczy przełączyć się na szukanie kanałów cyfrowych. Naturalnie, liczba dostępnych kanałów będzie uzależniona od zewnętrznej anteny dvb-t. To też warto zaopatrzyć się w odpowiednią antenę telewizyjną. Dzięki temu będziemy mogli oglądać większą ilość programów. Oczywiście, antena ,która jest dobra w jednym miejscu, może zupełnie się nie sprawdzić w innym, bo jednakowo ważne co sama antena jest również ukształtowanie obszaru sam dystans do najbliższego nadajnika. Ważne jest aby zaznaczyć, że jeśli mamy już antenę zewnętrzną, nie musimy się wtedy zaopatrywać w nową. Do odbioru cyfrowej telewizji dvb-t stosuje się takie same anteny, jak w przypadku telewizji analogowej.
Przy wyborze anteny dvb-t trzeba kierować się jedną regułą, iż najlepiej jest wybierać anteny kierunkowe.
Jakie mamy do dyspozycji anteny?

Na początek opiszę anteny pokojowe. Można je wykorzystywać, lecz najlepszą jakość obrazu uzyskamy w punktach o dużym natężeniu sygnału, a więc tam, gdzie niedaleko będzie znajdować się obiekt nadawczy.
Do niewątpliwych minusów tego rodzaju anten należy spora skłonność na wszelkie zakłócenia. W niektórych przypadkach, nawet łażenie po mieszkaniu może powodować zakłócenia. Pewną kategorią anten pokojowych są anteny panelowe. Stworzone są one w taki sam sposób jak wspomniane wcześniej anteny pokojowe, ale są przeznaczone do montowania na zewnątrz lokalu. Jednak z powodu swojej konstrukcji, charakteryzuje je ta sama zawodność, co w przypadku anten pokojowych.
Drugim typem anten są anteny siatkowe. Zaleca się ich użytkowanie też w niedalekich odległościach od stacji nadawczych, jednakże charakteryzuje je dość mała skłonność do wszelkiego rodzaju zakłóceń.
Ostatnim modelem anten są anteny kierunkowe. To jak zawsze wybór najlepszy, nie ma tutaj znaczenia, czy do stacji nadawczej mamy parę czy kilkadziesiąt kilometrów. W przypadku bliskiej odległości wystarczy antena która zbudowana jest tylko z kilku elementów. Jednak jeśli odległość jest większa, tym lepiej składać taką antenę z dużej ilości elementów.
Dobrze skonfigurowana antena kierunkowa bez kłopotu powinna nam zagwarantować dobrej jakości obraz z dystansu blisko siedemdziesięciu kilometrów.

Pamiętajmy także, że cyfrowy sygnał w przeciwieństwie do sygnału analogowego, nawet trafiając do nas z odbicia intensyfikuje jakość obrazu. Jak widać właściwe zamontowanie anteny dvb-t to jedna z bardzo ważnych kwestii. Jeżeli antena będzie źle dobrana, to nawet najlepszej klasy telewizor LCD nie da nam dobrego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *