Niezbędny budżet na fotografa ślubnego

fotograf popielarz

Niezbędny budżet na fotografa ślubnego

Ślub to dla wielu ludzi najważniejszy i najpiękniejszy dzień w życiu. Jednak aby taki właśnie był, niezbędne stają się liczne przygotowania, często długie i mozolne. Wybór fotografa ślubnego jest jednym z przyjemniejszych zajęć, choć należy uważać, by nie dać się naciągnąć. W związku z tym warto przybliżyć sobie średnie ceny tych usług.

Zadania fotografa to nie tylko wykonanie zdjęć, zakres jego usług jest znacznie szerszy. W celu ustalenia ceny należy więc najpierw zdecydować, które z proponowanych przez niego opcji wybierzemy. Podstawą jest fotoreportaż zawierający zdjęcia wykonane podczas przygotowań, błogosławieństwa, uroczystości w kościele (lub Urzędzie Stanu Cywilnego) oraz przyjęcia weselnego. Zostaną one przekazane młodej parze w formie odbitek o wybranej wielkości (zwykle 15×21 cm i 20×30 cm) w albumie ze skóry ekologicznej lub w postaci fotoksiążki. Można też zamówić stworzenie galerii internetowej chronionej hasłem, które młoda para udostępni gościom weselnym. Dodatkowo nagranie ze ślubu znajdzie się na płycie DVD z różną ilością dodatkowych ujęć, zależną od wybranej półki cenowej. Całość zostanie profesjonalnie zmontowana w postaci slideshow z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym. Istnieje także możliwość zamówienia specjalnych albumów dla rodziców nowych małżonków. W zakres zadań fotografa ślubnego wchodzi również wykonanie sesji zdjęciowej w plenerze. Zwykle jest ona wykonywana w parku, pośród zieleni, ale w grę wchodzą także zabytkowe budowle i inne.

A ile kosztują takie przyjemności? Rozrzut cen jest dość znaczący, waha się od kilkuset złotych do nawet 3-4 tysięcy. Różnica ta wynika z kilku okoliczności. Po pierwsze, fotograf może być obecny na weselu do pewnej określonej godziny. Standardowo jest to pierwsza w nocy, lecz można go wynająć na całą noc, dzięki czemu udokumentuje wszystkie najciekawsze wydarzenia tej wyjątkowej zabawy. Ponadto wykonanie fotoksiążek czy albumów jest opcjonalne, rezygnacja z nich obniży koszty, lecz jednak większość par pragnie mieć namacalną pamiątkę. Wpływ na cenę ma także oczywiście liczba zamówionych odbitek. Również sesja plenerowa istotnie kształtuje koszty. Niektórzy fotografowie poza standardowymi zdjęciami na pobliskich terenach zielonych oferują możliwość sesji zagranicznych. Te jednak niosą za sobą konieczność pokrycia kosztów podróży i dodatkowego wynagrodzenia za dłuższy czas poświęcony na realizację sesji.

Usługi fotografów nie należą do najtańszych, jednak uważnie przeglądając ich oferty można natrafić na okazjonalne promocje. Nie zawsze jednak warto w ciemno podążać za najniższą ceną, lecz bezpieczniej jest dokładnie przejrzeć jego portfolio, poczytać opinię lub zapytać znajomych o polecanych przez nich fotografów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top