Prowadzenie gospodarstwa rolnego zajmującego się uprawą na dużą skalę, wymaga od rolnika umiejętnego podejścia do wielu kwestii związanych z utrzymaniem swoich upraw w odpowiednim stanie technicznym. Przede wszystkim chodzić tutaj będzie o kwestie związane z prawidłowym zasilaniem upraw odpowiednio dobranymi nawozami, z kwestią stosowania środków ochrony roślin, jak również z kwestią nawadniania upraw w okresie braku opadów atmosferycznych. Przyjrzyjmy się zatem tym zagadnieniom nieco bliżej, aby lepiej zrozumieć istotę pracy związanej z uprawą roślin na skalę przemysłową.

Systemy nawadniania profesjonalnego.

W zdecydowanej większości przypadków prowadzenie nawadniania na uprawach profesjonalnych, realizowane jest poprzez zastosowanie odpowiednich systemów nawadniających, które w pełni automatyzują ten proces. Zresztą wystarczy sobie tylko wyobrazić ręczne nawadniania uprawy na powierzchni jednego hektara, co zajęłoby mnóstwo czasu i wysiłku. A przecież uprawy na duża skalę z reguły są realizowane na przestrzeniach o wiele większych. Dlatego też w takich przypadkach zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są profesjonalne deszczownie, dzięki którym proces nawadniania realizowany jest w pełni automatycznie. Pozwala to rolnikowi nie zajmować się zupełnie kwestią nawadniania swoich upraw, tylko zadbać o dostarczenie wody, który następnie w pełni automatycznie będzie rozprowadzona na terenie uprawy. W tym celu należy jednak albo dostarczyć wodę beczkowozami na teren uprawy, albo zapewnić sobie dostęp do naturalnych zbiorników lub cieków wodnych, czy też studni głębinowej. Oczywiście trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć się odpowiednio wydajną pompę spalinową, głębinową, która zagwarantuje nam pobranie wody ze zbiornika i doprowadzenie jej do systemu deszczowni pod odpowiednim ciśnieniem, wymaganym do prawidłowej pracy systemu nawadniającego.

Ważne informacje.

Tak samo jak w każdym innym przypadku, bardzo istotną rolę będzie tutaj odgrywać pora realizowania nawadniania. najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa roślin uprawnych będzie nawadnianie w godzinach wczesno porannych, lub też późnym popołudniem, a wręcz wieczorem. Chodzi tutaj o to, aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę, zanim silne słońce, zagotuje wodę w kroplach i doprowadzi do jej odparowania. Co gorsza, gorąca woda na liściach roślin, dość szybko doprowadzi do ich poparzenia, co niestety skończy się raczej w dość przykry sposób dla naszych roślin. Generalnie rzecz więc biorąc, wykorzystanie deszczowni i innych automatycznych systemów nawadniania będzie tutaj jak najbardziej wskazane, aczkolwiek trzeba też pamiętać o umiejętnej ich eksploatacji, aby nie doprowadzić do degradacji uprawy w wyniku silnego działania promieni słonecznych i poparzeń gorącą wodą. Trzeba tutaj zachować zdrowy rozsądek i nawadnianie realizować tylko wtedy, kiedy nie będzie to stanowić zagrożenia dla nawadnianych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *