Wśród nowoczesnych narzędzi pomiarowych, zapewniających wyraźne podniesienie wydajności pracy w budownictwie, bardzo ważne miejsce zajmują lasery krzyżowe. Są to nowoczesne narzędzia gwarantujące możliwość sprawnego i szybkiego dokonania wyznaczenia poziomu w danym pomieszczeniu, na jego wszystkich ścianach jednocześnie. Jest to bardzo korzystne w przypadku realizacji klejenia kafli na ścianach kuchni czy też łazienki. Wobec tego też, lasery krzyżowe stały się wyjątkowo popularne przede wszystkim w firmach zajmujących się wykończeniami wnętrz. Zobaczmy zatem, czym są lasery krzyżowe, oraz jak wykorzystać ich zalety w codziennej pracy budowlanej.

Lasery krzyżowe i ich zastosowanie.

Jak już wspomnieliśmy, lasery krzyżowe to narzędzia pozwalające na wytyczenie poziomu na wszystkich ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym w przypadku prac takich jak klejenie kafli w pomieszczeniu łazienki. Tutaj z reguły pierwszą warstwę będziemy układać na pewnym poziomie, aby ostatecznie do sufitu wyszła cała kafla, a ewentualna docinka była przy podłodze. Tym bardziej, iż podłoga łazienki raczej będzie ustawiona pod pewnym kątem, aby umożliwić odpływ wody. Podobnie korzystne będzie to w przypadku klejenia kafli w pomieszczeniu kuchni. Tutaj z reguły kafle kleimy dopiero od poziomu mebli. Poprzez zastosowanie laserów krzyżowych, mamy możliwość idealnego wyznaczenia poziomu rozpoczęcia prac w łatwy i szybki sposób.

Jak działają lasery krzyżowe?

Aby wyznaczyć poziom na wszystkich ścianach pomieszczenia przy pomocy lasera krzyżowego, należy ustawić go na środku pomieszczenia. Następnie trzeba przeprowadzić jego kalibrację. Nowsze i bardziej zaawansowane lasery krzyżowe dla budownictwa marki PRO będą posiadać funkcję automatycznej kalibracji. W przypadku urządzeń starszych, trzeba będzie kalibracji dokonać przy pomocy poziomicy. Następnie wystarczy uruchomić laser, a na wszystkich ścianach pomieszczenia pojawią się linie wyznaczone światłem lasera. Teraz wystarczy dokładnie zaznaczyć wszystkie poziomy i można przystępować do realizacji prac.

Zalety korzystania z laserów krzyżowych.

Warto sobie tutaj powiedzieć także o tym, iż lasery krzyżowe będą zapewniać cały szereg korzyści w firmie budowlanej. Przede wszystkim, wyznaczanie poziomów na wszystkich ścianach pomieszczenia będzie bardziej precyzyjne. Dotychczas tego typu prace realizowano za pomocą poziomicy. Było to i czasochłonne i nie zawsze pozwalało na osiągnięcie wysokiego poziomu precyzji. Lasery krzyżowe pozwalają na wyznaczenie poziomów w krótkim czasie. Najważniejsze jest jednak to, iż wyznaczone poziomy będą idealne i w stu procentach precyzyjne. Za pomocą lasera krzyżowego, bardzo łatwo będzie można także na bieżąco kontrolować poziom prac. Wystarczy po ułożeniu kilku warstw kafli, ustawić laser tak, aby wskazywał poziom na wyższym pułapie. To pozwoli wychwycić ewentualne nieścisłości w prawidłowym układaniu kafli

Jednym słowem, lasery krzyżowe dla budownictwa, to bardzo dobre narzędzia, w które warto zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *