W ostatnich latach, w wielu zakładach produkcyjnych, przede wszystkim w branży elektronicznej oraz elektrotechnicznej, zostały wdrożone nowoczesne rozwiązania w zakresie łączenia ze sobą elementów układów elektronicznych. Chodzi nam o technologię klejenia, w której do utwardzania spoiny wykorzystuje się naświetlanie promieniowaniem UV. Jest to bardzo ciekawa, wydajna i przystępna cenowo technologia klejenia, która pozwala nam na bardzo szybkie łączenie ze sobą elementów przy czym powstała spoina charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Warto więc przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom nieco bliżej. Okazuje się bowiem, iż jest to technologia, która sprawdza się nie tylko w wymienionych wyżej branżach, ale może być z powodzeniem stosowania w znacznie szerszym zakresie.

Korzystny wpływ zastosowania utwardzania spoiny poprzez promieniowanie UV.

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z samym procesem utwardzania tego typu spoin klejonych. Jest to proces wyjątkowo szybki. Samo utwardzenie spoiny zajmować może nawet zaledwie 10 sekund, a to jest bardzo korzystne w większości przypadków. Rzadko kiedy mamy możliwość wykorzystania tego typu rozwiązań, aby przygotowane do sklejenia przedmioty, już po 10 sekundach od aplikacji kleju były sklejone ostatecznie, a spoina osiągała pełnię właściwości fizykochemicznych.

Bardzo ważne jest także to, iż od chwili aplikacji kleju, mamy nawet do 60 minut czasu, aż koniecznością będzie utwardzenie spoiny. Do tego czasu, możemy swobodnie manipulować klejonymi elementami, czy też przygotować większą ich ilość, celem utwardzenia ich jednocześnie. W tym celu trzeba będzie jednakże wykorzystać duży promiennik UV do zastosowań przemysłowych. Pociąga to za sobą nieco większy poziom kosztów inwestycyjnych, jednakże zwracają się one z nawiązką w późniejszej produkcji na pełnych zdolnościach przerobu.

Utrzymanie posiadanego wyposażenia.

Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest także utrzymanie posiadanych przez siebie urządzeń związanych z tą technologią klejenia. W tym celu trzeba będzie regularnie, posiadane promienniki odstawiać na serwis lamp UV. Będą one tam przechodzić stosowne pomiary, dzięki czemu będziemy mieć pewność, iż jakość promieniowania przy utwardzaniu będzie stać na najwyższym poziomie. Trzeba tutaj bowiem zdawać sobie sprawę, iż jeśli w dużym piecu UV, którekolwiek żarniki nie będą działać na odpowiednich parametrach, co ma miejsce w wyniku ich zużycia się bądź też uszkodzenia, natychmiast będzie się to przekładać na jakość samego procesu utwardzania. Oczywiście jeśli mamy wiedzę o takim stanie rzeczy, możliwe jest korygowanie czasu naświetlania. Z reguły jednak nie mamy takiej wiedzy, toteż z linii produkcyjnej, będą schodziły spoiny o niepełnych właściwościach fizycznych.

Jednym słowem należy dbać o posiadane urządzenia UV do utwardzania spoin klejowych, dzięki czemu uda nam się utrzymać jakość produkcji na zdecydowanie najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *