Na chwilę obecną, kleje utwardzane promieniowaniem UV, stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, stosowanym w wielu branżach. Wykonane w ten sposób spoiny, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a przy tym, możemy liczyć na cały szereg dodatkowych korzyści, płynących z zastosowania tej technologii. Obecnie, jest to technologia na etapie silnego rozwoju. Praktycznie każdego dnia, pojawiają się nowe obszary zastosowań, jak również nowe kleje i metody ich utwardzania. W każdym razie, trzeba pamiętać, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, będą z całą pewnością, jednymi z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie, już w niedalekiej przyszłości.

Czy kleje utwardzane promieniowaniem UV są kosztownym rozwiązaniem?

Okazuje się, iż jest wręcz przeciwnie. Technologia ta, zapewnia nam możliwość wykonywania spoin klejowych w bardzo przystępnych kosztach. Dodatkowo, szybki czas utwardzania spoiny, który w wielu przypadkach wynosić będzie w granicach 15 sekund, dodatkowo obniża koszty poprzez zwiększenie efektywności procesu. Nie bez znaczenia są tutaj także pozostałe korzyści, płynące z zastosowania tego typu rozwiązania technologicznego. Do najważniejszych, będziemy zaliczać następujące kwestie:

  • Krótki czas utwardzania spoin – pozwalający na osiągnięcie pełnię parametrów technicznych już w czasie kilkunastu sekund. Przyspiesza to znacznie cały proces produkcji, podnosząc znacznie jej efektywność.
  • Długa żywotność kleju – zanim spoina będzie musiała być utwardzona, mamy nawet do 50-60 minut czasu, w którym możliwe jest dowolne manipulowanie klejonymi przedmiotami. Pozwala to na przygotowanie większej ilości spoin do jednorazowego utwardzenia w odpowiednich piecach UV.
  • Dobre parametry techniczne spoin – osiągane połączenie charakteryzuje się bardzo dobrym poziomem wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia, jak również na działanie czynników chemicznych. Jednym słowem, zyskujemy trwałą i solidną spoinę.

Generalnie rzecz więc ujmując, będziemy tutaj mieć do czynienia z bardzo dobrą technologią, gwarantującą dobry poziom efektywności oraz stosunkowo niskie koszty realizacji.

Niezbędne wyposażenie.

Aby kleje utwardzane promieniowaniem UV, można było wykorzystać, niezbędne będą pewne inwestycje. Najważniejszą jest zakup urządzenia, takiego jak promiennik UV dla przemysłu. Jest to specjalne urządzenie, w którego wnętrzu znajduje się odpowiednio dobrany żarnik UV, zapewniający nam możliwość naświetlania a tym samym utwardzania przygotowanych wcześniej spoin klejowych.

Podsumowanie.

Należy więc zaznaczyć, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, będą w najbliższym czasie stale zyskiwać na znaczeniu. Będą pojawiać się w coraz większej liczbie zastosowań, zapewniając nam znaczne przyspieszenie wielu procesów technologicznych. Jest to więc jak najbardziej technologia przyszłości, która już teraz jest bardzo korzystna w wielu przypadkach, a w przyszłości, z całą pewnością, stanie się najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *